Saymaz: Ayhan Bora Kaplan hakkındaki 3 soruşturmaya takipsizlik kararı verilmiş

Unknown
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yakın olduğu iddia edilen, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında edindiği yeni bilgileri köşesine taşıdı. 

Bir polisin Saymaz’a verdiği bilgilere göre, 2018-2019 yılında Kaplan ve örgütüne yönelik yürütülen 3 soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Polis, 17 silah yakalandığı halde dosyanın kapatıldığına dikkat çekerek, Kaplan’ın villa ve araba aldığı iddia edilen eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı suçladı.

Saymaz ayrıca, Kaplan’ın 2018-2019 yıllarındaki eylemlerinin kanıtları olarak sorguda yöneltilen telefon konuşma kayıtlarının takipsizlik kararı verildiği için silindiğini belirtti.

Saymaz, yazısında şunları söyledi:

“Görüştüğüm bir polis yetkilisi o tarihte (2018-2019) Kaplan ve suç örgütüne yönelik üç soruşturma yürüttüklerini ancak savcılığın takipsizlik kararı verdiğini kaydediyor.

Polis yetkilisi 17 silah yakalandığı halde dosyanın kapatıldığına dikkat çekerek, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı suçluyor.Bu arada… Kritik bir bilgiye ulaştım. Kaplan’ın 2018-2019 yıllarındaki eylemlerinin kanıtları olarak sorguda yöneltilen tape’ler (telefon konuşma kayıtları) takipsizlik kararı verildiği için silinmiş. Savcılığın elinde 2018-2019 yıllarına dair polis fezlekelerinden başka bir kanıt bulunmuyor.

İddiaya göre… Savcılık eski fezlekelerdeki iddiaları, konuşmaları, fotoğrafları ve görselleri Kaplan ve diğer şüphelilere sordu. Hatta yöneltilen soruların da 2019’da hazırlananlar olduğu öne sürülüyor.

Görüştüğüm bir polis yetkilisi bu iddiayı doğruladı. Savcılık ve emniyetin elinde tape’lerin olmadığını, belki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda bulunabileceğini kaydediyor. Tape’lerin orijinali bulunmadığı takdirde çözümlerin kanıt niteliği tartışmalı hale gelebilir. Ancak polis yetkilisi, soruşturmada gizli ve açık tanıkların olduğunu söylüyor.

Diğer taraftan, Kaplan’ın siciline ilişkin yeni bilgilerle ulaştım. Buna göre: Kaplan, 2017’de Glock marka tabancayla yakalandı. Tahliye olduktan sonra, 17 Ekim 2018’de denetimli serbestlik için imzasını karakoldaki polise attırdığı saptandı. Kaplan, gözaltına alındı. Kaplan, 20 Mart 2019’da A.T.’nin silahla vurulmasına ilişkin yakalandı. Ses kayıtlarına rağmen tutuklanmadı. Aynı yıl aracında Glock marka tabancayla gözaltına alındı.”

Yazının tamamı için tıklayın

Bu Yazıya Tepki Ver