Şeref Oğuz: “Seçimi kim kazanırsa kazansın, IMF’ye rahmet okutacak acı reçeteleri uygulamak zorunda”

enflasyon 1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya yazarı Şeref Oğuz, seçim ekonomisinin, seçimi kim kazanırsa kazansın, yeni hükümete, IMF reçetelerinden daha acı bir reçeteyi uygulatmak zorunda bırakacağını yazdı. “Sonsuza dek şişebilen bir balon yoktur, olmamıştır, olmayacaktır.” diyen Oğuz, yazısının devamında “Seçimi kim kazanırsa kazansın, IMF’ye rahmet okutacak acı reçeteleri uygulamak zorunda kalacak. Tıpkı FED’in para basıp dünyaya saçarak ekonomileri getirdiği noktada olan biten gibi; enflasyon pençesinde uzun yıllar yaşamaya mahkûm edileceğiz.” tespitini yaptı.

Oğuz, yazısında şunları belirtti:

“Paramızı kur koruması ile koruyoruz. Konut projeleri yapıyoruz. Asgari ücreti artırıyoruz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a yeni kapı açıyoruz. Bolluk ülkesinin ferah zamanlarını banknot matbaası finanse ediyor. Sürekli para basıyoruz ve bu saadetin hiç bitmeyeceğini zannediyor ama yanılıyoruz.

Dünya, ekonomik kışa hazırlanırken, seçim ekonomisi sürecinde pastırma yazı yaşıyor. Bu sahte baharın ardından gelecek olan, elbette ki bir buzul çağı… Böylesine doludizgin parasal genişlemenin, sadece ekonomik değil, siyasi sonuçlarının da olacağını pekâlâ biliyoruz.

Ama umurumuzda değil… Seçimi kazanmak için her şeyi yapmayı, kendimize hak görüyor, sahte refah yaratmaya muktedir olduğumuzu sanıyoruz. Enflasyon balonu sürekli şişer mi? Bir yere kadar evet ama eninde sonunda patlayacaktır. Sonsuza dek şişebilen bir balon yoktur, olmamıştır, olmayacaktır.

Olacağı şu; seçimi kim kazanırsa kazansın, IMF’ye rahmet okutacak acı reçeteleri uygulamak zorunda kalacak. Tıpkı FED’in para basıp dünyaya saçarak ekonomileri getirdiği noktada olan biten gibi; enflasyon pençesinde uzun yıllar yaşamaya mahkûm edileceğiz.Bunun cevabı, seçimden sonra nasıl bir siyasi kompozisyonun ortaya çıkacağından da bağımsız gelişecektir. Neticede kim kazanırsa kazansın, rekor düzeye gelmiş enflasyonu indirmek için faizi zıplatacak, sıkı para politikası uygulayacak, kemer sıktıracaktır. Şu anda para basmaya vesile olması için ha bire yeni enstrümanlar, paketler üretiyoruz ama bunların faturası nasılsa önümüze getirilecek.”

Yazının tamamı için tıklayınız

Bu Yazıya Tepki Ver