Sergey Lavrov’dan dikkat çeken ABD çıkışı

Sergey Lavrov
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin son yıllarda ikili ilişkileri benzeri görülmemiş şekilde provoke ettiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Washington’un oluşturduğu bu baskıya kararlılıkla karşı koyacağını söyledi ve uyardı: “İkili ilişkiler tehlikeli bir cepheleşme çizgisine geldi.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan ve Rusya-ABD ilişkilerinin ele alındığı toplantıda konuşan Lavrov, Washington’un son yıllarda ilişkilere yönelik olarak izlediği politikayı eleştirdi.

“İKİLİ İLİŞKİLER TEHLİKELİ BİR CEPHELEŞME ÇİZGİSİNE GELDİ”

Lavrov, “İkili ilişkiler tehlikeli bir cepheleşme çizgisine geldi. Bunun yanında Rusya, ABD’nin müttefiklerini yanına çekerek uyguladığı sistematik baskıya maruz kalıyor. Washington’un uluslararası hukuku ihlal eden bu çizgisine, Rusya’nın meşru çıkarlarının gözetilmesi kapsamında gelecekte de kararlılıkla karşı koyulacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 16 Haziran’da Cenevre’de yaptığı zirvenin çeşitli alanlarda diyalog için belirli fırsatlar sunduğunu kaydeden Lavrov, bu alanların stratejik istikrar, siber güvenlik, iklim gündemi, Arktika, bölgesel çatışmaların çözümüne katkı olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı, bu alanlardaki işbirliğinin yalnızca karşılıklı saygı, eşitlilik ve içişlerine müdahalede bulunmama ilkelerine uyulması koşuluyla başarılı olabileceğinin altını çizdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir