Suriye’de sistematik yağmayı yapan kimin eşi?

serdar akinan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci Serdar Akinan, Suriye’deki sistematik yağma hareketleri hakkında dikkat çeken açıklamada bulundu. Türkiye’de bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşinin Suriye’de organize sanayi bölgesini yağmaladığını ifade eden Akinan, KRT TV’de değerlendirmelerde bulundu.

Akinan ayrıca Türkiye’de kabinede görevli bir bakanın kardeşinin ise Suriye’deki zeytin ağaçları üzerinden tonlarca zeytinyağı yağmalaması yaptığını söyledi.

KRT TV’de katıldığı programda Akinan, şunları söyledi:

“Ben bir begeselle uğraşıyorum, IŞİD belgeseli, Türkiye’ye IŞİD saldırıları gibi bir şey. 15 gündür ben bölgede, Güneydoğu’da geziyorum. Öyle şeyler konuşuluyor ki… Araziye çıkınca görüyorsun. İnanamayacağınız isimler Suriye’nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor. Fabrikayı yağmalamış. Gidiyorsun, çok üst düzey bir, çok üst düzey bir adamın oğlu, PKK’nin kontrol ettiği… (Araya girilip hangi gazeteci olduğu soruluyor) Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya… Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta. Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun… Suriye’nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara’daki ilişkileri kim. Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde.

“ÜST DÜZEY BİRİSİNİN KARDEŞİ TONLARCA ZEYTİNYAĞINI YAĞMALIYOR”

Petrol ve zeytinyağı ticaretinden de söz eden Akinan, “Güneydoğu kaynıyor. Petrol ticareti yapılıyor Güneydoğu’da. Şu anda Suriye’nin kuzeyindeki petroller, ABD şirketleri, oradan Barzani üzerinden geliyor. Barzani’nin kontrolündeki bölgelerden petrol Türkiye’ye geliyor. Ya zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçların söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor” dedi.Bu Yazıya Tepki Ver