Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: “Yüzde 84 enflasyon olan ülkede biz üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırıyoruz”

vahit kirişci
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci“Ziraat Bankası’nın çiftçilerimize kullandırdığı faizsiz kredi var. Yani bugün yüzde 84 enflasyon olan ülkede biz üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırıyoruz. Bunun sınırı 100 bin liraydı. Şimdi biz bu 100 bin liralık limiti, 200 bin liraya çıkardık bu son yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla. Bu 200 bin liralık limitin 100 bin liralık kısmının yine sadece mazot ve gübrede kullanılacağı bir düzenlemeyi kart üzerine de yükleyerek üreticilerimize sunmuş olacağız” dedi.

Bakan Kirişci, Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future ödül töreninin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin global bir oyuncu olduğunu belirten Kirişci, “Tahıl koridoru, esirlerin mübadelesi başta olmak üzere son dönemdeki pek çok uluslararası konuda kendini göstermiş bir ülke olarak artık bu yeni yüzyılda yeni bir vizyonla yolumuza devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ni e-Devlete taşıdıklarını bildiren Kirişci, bu yılın sonu ya da gelecek yılın başında yeni bir mobil uygulamanın hayata geçeceğini aktararak, “Artık vatandaşlarımız, kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek. Bizim yönlendirmemizle bir üretim planlamasını da gündeme getiren bir uygulamayla üreticilerimiz neyi, nerede, ne kadar üretebileceklerine karar vermiş bir Bakanlığın uygulamasını kullanarak kendi üretimlerini de yapıyor olacaklar” diye konuştu.

Mazot ve gübre desteklerine ilişkin de bilgi veren Kirişci, üreticinin ekim yaparken bu konularda finansman güçlüğü çekmemesi için bu desteği 6 ay öne çektiklerini söyledi. 

“Yüzde 84 enflasyon olan ülkede biz üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırıyoruz”

Kirişci, devamla şunları kaydetti:

“İnşallah bugünlerde Ziraat Bankamız çiftçilere vereceğimiz bir banka kartı üzerine ayni olarak tanımlanmış o miktarları sadece mazot ve gübre alımında kullanabilecekleri bir formatta bir kartı kendilerine takdim etmiş olacak. Ziraat Bankası’nın çiftçilerimize kullandırdığı faizsiz kredi var. Yani bugün yüzde 84 enflasyon olan ülkede biz üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırıyoruz. Bunun sınırı 100 bin liraydı. Şimdi biz bu 100 bin liralık limiti, 200 bin liraya çıkardık bu son yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla. Bu 200 bin liralık limitin 100 bin liralık kısmının yine sadece mazot ve gübrede kullanılacağı bir düzenlemeyi kart üzerine de yükleyerek üreticilerimize sunmuş olacağız.”Bu Yazıya Tepki Ver