TRT Genel Müdürü’nden çift maaş itirafı

İbrahim Eren
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren “çift maaş” aldığını kabul etti. Eren, “TRT’den 15 bin civarı, TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden de 14 bin 500 civarı” maaşı olduğunu söyledi.

TBMM KİT Komisyonu’nda TRT’nin hesapları ele alındı. CHP’li Atilla Sertel, genel müdür yardımcılığına atanan Fatih Er’in kayınbiraderi, bacanağı ve kayınbiraderinin eşinin kurumda kadroya alındığı iddialarını, “Bir aileden 4 kişi birden TRT’ye nasıl giriyor herkes işsizken?” diyerek sordu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, maaşı konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:“Maaş meselesine açıklık getireyim. TRT’den 15 bin civarı maaş alıyorum, TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden de 14 bin 500 civarı bir maaşım var. Bunun dışında, TRT’de çift maaş alan – ben anlamadım onu – başka kimse yok.” Bunun üzerine CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, “15 bin tam olarak nedir” diye sordu. Eren, “15 bin TL civarı” dedi. Yavuzyılmaz, “Tam mı?” diye devam etti. Eren, “Yani tam değil, ay ay değişiyor ya, başlıyor, iniyor aşağıya” yanıtını verdi.

Eren, genel müdür yardımcısı Fatih Er’in yakınlarını işe aldığı iddiaları konusunda şunları söyledi: “Birincisi, Fatih Er’in öyle bir yetkisi yok, alamaz; yetki bende. Şimdi, Resul Şimşek dediğiniz bacanağı 25 yıllık gazeteci, Fatih’ten eskidir, herkes tanır; Kanal 7’de başladı, Habertürk’te çalıştı yıllarca. Avustralya SBS’te çalıştı yani böyle, herhangi bir adam değil, onu aldık. Furkan’ı aldık, o da kayınbiraderi. Fatih’in haberi yok, süreçleri insan kaynakları yönetiyor. Avustralya’nın yine en iyi üniversitelerinden mezun. TRT World kurulurken İngilizce bilen, gazetecilik tecrübesi olan kişileri zaten kaçırmak istemiyorduk. 4. akrabası dediğiniz de kurumda tanışıp evlendiler.”

19 Mayıs’ta ekranda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı” ifadesinin yer alması konusunda Eren, KJ hatalarının kendilerini en çok üzen, yıpratan meseleler olduğunu belirtip “Öyle bir şeyi düşünür, yapar mıyız yani, düşüncemiz o yönde mi bir kere?” dedi.

TRT’nin Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde düzenlenen görevde yükselme sınavında “haremlik selamlık” uygulama yapılması konusunda ise Eren, “Bize göre de müthiş bir saçmalık. Üniversite düzenliyor bunu, biz de sorduk. Dediğiniz gibi, ihtimal, rastgele olacak bir şey de değil. Şimdi üniversite soruşturma yapıyor, ‘Excel’de listelerken bir kısmı kadın/erkek gibi listelenmiş, yanlışlık olmuş’ deniliyor” karşılığını verdi.BELGESEL SORUSU

Montrö bildirisinde imzası bulunan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’le “Mavi Vatan” belgeseli için yapılan röportajın yayımlanmaması konusunda ise Eren, “Mavi Vatan belgeselimiz iç yapımdır” demekle yetindi. Eren, “oyun odası” iddialarının doğru olmadığını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver