TTB Başkanı Fincancı: “Ben ‘kimyasal silah kullanılmıştır’ demedim, ‘araştırılması gerekir’ dedim”

Şebnem Korur Fincancı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PKK’ya yönelik kimyasal silah kullanıldığı iddiası hakkında yaptığı yorum sonrası hakkında soruşturma başlatılan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim gibi haber yapıyorlar. Öyle bir şey demedim ben. Canlı yayında konuşuyorum. Hani diyorum ki bir kimyasal etkisi olabilir. ‘Sinir sistemini etkileyen o istemsiz hareketler nedeniyle bunun araştırılması gerekir’ diyorum. Yani görüntüler de bunu söylemek olanaklı değildir diyorum canlı yayında. Sanki ben ‘kimyasal var’ demişim gibi lanse ediyor. Onların o şekilde yapması da sorumsuzluk tabii ki. Ben eleştirilerimi de yönelttim kendilerine” açıklamasını yaptı.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e konuşan Fincancı, “İnanılmaz bir şey. Şimdi benim internet bağlantım yok, dışarıdayım. Toplantılarda olduğum için olup biteni de fazla izleyemiyorum. Ama ara ara düşüyor. Twitter’dan Instagram’dan hakaretler. Neye göre suç işlediğim söyleniyor. Ben insan hakları alanında çalışan bir adli tıp uzmanı olarak tabii ki söyleyeceğim. Doğal olarak bir adli tıp uzmanı olarak iddiaların soruşturulmasını istemem suç değil” görüşünü belirtti.

Fincancı, “Kimyasal kullanma iddiasını araştırmaları lazımdı. Ben de onu söylüyorum zaten. Bakın diyorum hakkınızda böyle bir iddia var. Etkili soruşturma yapın. Çünkü Cenevre Konvansiyonu’na göre kimyasal silah kullanımı yasaktır diyorum” diye konuştu.

“İstemsiz hareketler nedeniyle bir kimyasal kuşkusu var videolarda” diyen Fincancı, “Hani tesadüfen Almanya’dayım şu anda. Arkadaşlar gösterdiler bana videoyu. Bir arkadaş gitmiş inceleme yapmak için. O arada da Medya TV aradı. Söylediğim şey etkili soruşturma yapılsın. Bunun bir soruşturmaya konu yapılması beni kriminalize ederek üzerimden topluma gözdağı vermek istiyorlar. ‘Bu konuya değinmeyin’ demekle bir yandan da şöyle bir görüntü oluşturuyorlar. Hani gerçekten suç işlemişler ve suçlarını örtmeye çalışıyorlarmış izlenimi yaratıyor bu tavır. Oysa olması gereken ‘buyurun soruşturun’ demek olmalı. Bağımsız soruşturma yapılsın. Örnekler alınsın, otopsileri yapılsın” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver