TTB’den aşı karşıtı mitinge tepki

maltepe3
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Maltepe’de düzenlenen aşı karşıtı mitingle ilgili açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Toplum sağlığını hiçe sayanlara sessiz kalınması pandemiyle mücadelede samimiyetsizliğin göstergesidir” dedi.

İstanbul Maltepe’de, aşı karşıtlarının ‘Büyük Uyanış’ adını verdikleri aşı karşıtı miting, kaymakamlığın izin vermemesi ancak valilikten izin çıkmasının ardından bugün düzenlendi. Maltepe etkinlik alanında söz konusu miting için aşı karşıtları bir araya geldi.

“NEYE GÖRE VE NASIL İZİN VERİLDİĞİ TOPLUMA AÇIKLANMALI”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi de mitingle ilgili açıklama yaptı. “Toplum sağlığını hiçe sayanlara sessiz kalınması pandemiyle mücadelede samimiyetsizliğin göstergesidir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

* Resmi makamların açıkladığı tarihe göre bugün, pandeminin ülkemizdeki 18. ayına girdik. Bugün aynı zamanda COVID-19 önlemlerini yok sayan; her ilden PCR’sız ve aşısız gelebilirsiniz çağrısıyla ve “büyük uyanış” adıyla bir miting gerçekleştirildi.

* COVID-19 önlemlerini bahane ederek demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların, partilerin, sivil toplum örgütlerinin basın açıklamalarına dahi izin vermeyen iktidar; aşıyı, bilimi, pandemiden korunma önlemlerini açıkça yok sayanlara bilinçli olarak sessiz kalarak, müdahalelerinin hukuka aykırılığını, keyfiyete dayandığını lebalep kongrelerde olduğu gibi bir kere daha göstermiştir.* Aşısız ve PCR’sız katılım çağrısı yapılan bu mitinge, hem de İçişleri Bakanlığının şehirlerarası yolculuklarda son 48 saatte PCR testinin negatif olma zorunluluğu maddesine aykırı olmasına rağmen, neye göre ve nasıl izin verildiği, COVID-19 ile mücadelede yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin yakınları başta olmak üzere tüm topluma açıklamalıdır.

“GENELGELERİN GÖSTERMELİK OLDUĞUNUN BİR GÖSTERGESİDİR”

* Bugün miting alanına girişte aşı ve HES kodu kontrolü yapılmaması ise salgın ile mücadelede emek veren sağlık çalışanlarının özverisini hiçe saymaktır.

* Aşı çağrısı için söz üretmeyen, gerçek bir aşı kampanyası yapmayan iktidarın toplum sağlığını hiçe sayanlara sessiz kalması; pandemi önlemlerinin, genelgelerin, uygulamaların göstermelik olduğunun bir göstergesidir.

* İktidar toplum sağlığını hiçe sayanlara, bilimi karşısına alanlara ve toplumu yanlış bilgilendirenlere karşı sessiz kalarak, pandemiyle mücadelede samimiyetsizliğini ve güvenilir olmadığını bir kere daha göstermiştir.

Bu Yazıya Tepki Ver