Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay rakam vermedi, “mantıklı bir rakam” istedi !

Ergün Atalay
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bugüne kadar resmi bir rakam söylememeye gayret ettik ama kamuoyunda oluşan beklentiler belli. Toplumun beklentisi yüksek. Ülkeyi yönetenler önümüze makul, mantıklı bir rakam getirirlerse evet deriz. Aksi halde evet dememiz mümkün değil” dedi.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmelerinin ikincisi bugün 14:00’te Türk-İş ev sahipliğinde başladı.

Bu sene, tarihte görülmeyecek şekilde toplumun her kesiminin asgari ücretin ne olacağını merak ettiğine dikkat çeken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bugüne kadar resmi bir rakam söylememeye gayret ettik ama kamuoyunda oluşan beklentiler belli. Ülkeyi yönetenler önümüze makul, mantıklı bir rakam getirirlerse evet deriz. Aksi halde evet dememiz mümkün değil” dedi.

thumbnail
İlgili Haber
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: “Rakam söylediğimde pazarlık payım düşüyor”
thumbnail
İlgili Haber
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: “Milletin tebessüm edeceği bir rakam gelirse ‘Evet’ deriz”
thumbnail
İlgili Haber
Ergün Atalay: “Toplumu tebessüm ettirecek bir asgari ücret !”
thumbnail
İlgili Haber
Ergün Atalay iddialı konuştu: “Asgari ücret işçinin yüzünü güldürecek”

‘TOPLUMUN BEKLENTİSİ YÜKSEK’

Toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ile yetkililer katıldı.

Basına kapalı yapılan toplantı öncesi açıklama yapan Atalay, “Zaten vergiyle ilgili sıkıntımız var. Ocakta aldığımız ücretin yaklaşık yüzde 25’ini aralık ayına gelince alamıyoruz” dedi.“Bakan beye rakamı söyledik, Cumhurbaşkanı da biliyor” diyen Atalay, şöyle devam etti:

“Arzumuz, bir an evvel önümüze makul bir rakamın konmasıdır. Toplumun beklentisi yüksek, insanların mutlu olacağı, tebessüm edeceği bir rakama imza atmak istiyoruz.”

‘ASGARİ ÜCRETLİ ZOR DURUMDA’

Atalay, “14 Ekim’de İstanbul’da TİSK’in bir toplantısı vardı. Orada bir ifade kullandım. Dedim ki; ‘Bu asgari ücret 45 seneye bedel bir asgari ücret olacak.’ O zaman ülke şartları bu durumda değildi. Daha iyiydi. Aradan 1,5 ay geçti. Piyasalara baktığınız zaman asgari ücretli, dar gelirli, emekli daha zor durumda.

7 milyona yakın insan asgari ücretle geçiniyor. 7 milyonun çoluğuna çocuğuna baktığımızda 30 milyonun üzerinde bir rakam. Tabiri caizse ülkenin 3’te birinden daha fazla. İnsanlar geçinmeyle ilgili büyük bir mücadele veriyorlar” diye konuştu.

‘AYNISINI İŞÇİYE DE YAPACAKLAR’

Atalay, toplantı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir kez daha görüştüğünü belirterek, “Dün akşam açıklanan bir şey var; memurlarımızla ilgili bir konu var. Dün akşam Memur-Sen başkanının, bakanımızın açıkladığı bir rakam var. Bakan Bey’e de ifade ettim; ‘Düzenleme ne?’ Ben bakan beyin ifadesinin kamuoyunun anladığı gibi olduğunu düşünmüyorum. Enflasyonun üzerinde ne varsa; kümülatif onu tamamlamayı düşünüyorlar. Zannediyorum aynısını işçiye de yapacaklar. İşçiyi bunun dışında tutmaları mümkün değil” diye konuştu.

Öte yandan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısı ise 9 Aralık’ta TİSK’te yapılacak.

Bu Yazıya Tepki Ver