Türk lirasını klozete atan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun’a istenen ceza belli oldu

Mika Can Raun
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk lirasını klozete attığı gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakılan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘Devletin egemenlik alametlerini aşağılama’ suçlarından toplamda 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

‘Mika Can Raun’ lakabıyla tanınan Mikail Can Kurnaz isimli sosyal medya fenomeninin 21 Ekim tarihinde 100 TL’yi klozete atarak üzerine sifon çektiği görüntüler sosyal medyada tepki toplamıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görüntülere ilişkin soruşturma başlatılırken, iddianeme hazırlandı.

“KANALİZASYONA 100 LİRA KAZANDIRDIM”

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Kurnaz’ın müzik eşliğinde elindeki 100 TL’lik banknotu önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve eline aldığı 100 TL’lik banknotu klozete doğru atıp sifona bastığı anlatıldı. Bu anları çektiği videoda ise, “100 TL’yi niye attın, üstüne bastın diyenler için aşkom, yani insanlar Avrupa’da derelere, çeşmelere atıyor, bir şey olmuyor. Ben ülkemizin kanalizasyonuna 100 lira kazandırdım suç mu?” şeklinde sözler sarf ettiği kaydedildi.

“ETKİLEŞİM İÇİN BU PAYLAŞIMI YAPTIM”

Şüpheli savunmasında, görüntülerin kendisine ait olduğunu, 100 TL’lik banknotu tuvalete atmayıp yere bıraktığını, takipçileri ile etkileşim kurmak için böyle bir paylaşım yaptığını söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. İddianamede, şüpheli Mikail Can Kurnaz’ın Atatürk’ün manevi varlığına ve devletin egemenlik alameti olan Türk Bayrağı’na yönelik aşağılama kastı ile hareket ettiği belirtildi.

7 YIL 6 AYA KADAR HAPİS TALEBİ

Savcılık, şüpheli Kurnaz’ın “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçlarından toplamda 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddianame gönderildiği mahkemece kabul edilirse şüpheli önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir