Türkiye Gazeteciler Sendikası, İletişim Başkanlığı’na ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ni sordu

iletişim daire başkanlığı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, hangi yasal dayanakla kurulmuştur?” sorusunu yöneltti ve 15 gün içinde cevap verilmesini talep etti.

TGS, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un 5 Ağustos’ta başkanlık bünyesinde ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ kurulup merkez koordinatörü olarak İdris Kardaş’ın atanması hakkında açıklama yayınladı.

Açıklamada, merkezin sansür yasası Meclis’te görüşülürken ‘Dezenformasyon Bülteni’ yayınlamaya başladığı belirtilerek, merkez hakkında birçok soru işareti bulunduğu ancak bilgiye ulaşılamadığı ifade edildi.

“İdris Kardaş’ın istihdamı ne şekilde yapılmıştır?”

TGS, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında İletişim Başkanlığı’na yedi soru iletti:

-Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin teşkilat şemasındaki yeri nerededir? Merkez, hangi daire başkanlığına bağlıdır

-Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin hangi yasal dayanakla kurulmuştur?-Merkezin çalışma usul ve esasları hangi mevzuatla düzenlenmiştir?

-Merkezin yetki ve görevleri nelerdir? Merkez hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?

-Merkezin kaç kişilik kadrosu vardır? Bu kadroların unvanları nedir?

-Merkezin bütçesi ne kadardır?

-A Haber yazarıyken Merkez koordinatörü olarak atanan ve bürokrat olmayan İdris Kardaş’ın istihdamı ne şekilde yapılmıştır? Merkez koordinatörü olmak için aranan şartlar nelerdir? Bu atamanın yasal dayanağı nedir?

Açıklamada şöyle dendi: “Başkanlığın, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11’inci maddesi uyarınca on beş iş günü içerisinde sorularımıza cevap vermesi gerekmekte olup verilmediği takdirde itiraz ve dava hakkımızın saklı olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bu Yazıya Tepki Ver