Türkiye Yüzyılı toplantısına davet edilen Deniz Zeyrek: “Uygulamanın ‘Takiye’den, bizim de ‘konu mankeni’nden ne farkımız olacak?”

deniz zeyrek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü partisinin “Türkiye Yüzyılı” vizyon belgesini açıklayacağı toplantıya katılıp katılmayacağının belirsiz olduğunu söyledi. Sözcü gazetesine uygulanan akreditasyon yasağına dikkati çeken Zeyrek, “Son kararımı toplantı gününe kadar kurumsal yasağın seyrine göre belirleyeceğim” dedi.

Söz konusu toplantıda gazetecilerin Erdoğan’a soru sorma ortamı bulamayacağını yalnızca salonda parti yöneticileriyle sohbet etme ve gözlem yapma şansı olacağını belirten Zeyrek, “Uygulamanın ‘Takiye’den, bizim de ‘konu mankeni’nden ne farkımız olacak?” diye sordu.

Yazısında Sözcü gazetesine uygulanan akreditasyon yasağına, FOX TV ve Cumhuriyet’in kurumsal olarak yasaklı listesinde olmasına, toplantının gerçekleşeceği gün TELE 1’in RTÜK kararıyla karartılacağına dikkati çeken Zeyrek, şunları kaydetti:

“Ben o toplantıyı bir siyasi partinin ve Cumhurbaşkanı’nın her gün birkaç benzerini yaptığı, gazeteciler için ‘rutin’ kategorisinde bir program olarak görüyor, büyük anlam yüklemiyordum. Bu yüzden de bir Ankara gazetecisinin günlük bir gazetecilik faaliyeti olarak Arena’ya gidip toplantıyı izlemeyi planlıyordum. Arayan arkadaşlara da bu yüzden ‘Katılacağım’ diyordum.

Ancak dün akşam saatlerinde çalıştığım gazeteye kurumsal yasağın sürdüğünü, muhabir arkadaşlarımın toplantıyı izleyemeyeceğini öğrendim ve kafam karıştı. Böyle bir durum olursa, uygulamanın ‘Takiye’den, bizim de ‘konu mankeni’nden ne farkımız olacak? O nedenle son kararımı toplantı gününe kadar kurumsal yasağın seyrine göre belirleyeceğim.

Yazının tamamını okumak için tıklayınBu Yazıya Tepki Ver