Tuz Gölü’nde Allı Turna katliamı

tuz gölü
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yer altı sularının kontrolsüz kaçak kullanımı ve su kanallarının bentler ile kesilmesi sonucu, dünyada flamingoların (Allı Turna) kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü büyük ölçüde kurudu, dört kilometre daha geri çekildi. Sonuç: 3 binden fazla flamingo yavrusu öldü.

İç Anadolu’nun en büyük gölü olan Tuz Gölü’nde binlerce flamingo öldü. Yürekleri sızlatan görüntüler üzerine Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç yaşananlar hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Sekiz yıldır Tuz Gölü’ndeki flamingoların yaşam alanında gözlem ve incelemelerde bulunan Tunç, trajedinin başlıca sebebinin vahşi tarımsal sulama olduğunu vurguladı.

Sözcü Gazetesi’ne konuşan Tunç, “Konya ve Aksaray’dan Tuz Gölü’ne akan kanallara geçen yıl bazı çiftçiler tarafından su bendi yapıldı. Çiftçiler daha önce bu kanallardan tarlalarına su çekerlerdi ama bu defa bendler yaparak kanal sularının göle ulaşmasını tamamen kestiler. Buna bir yandan kuraklık, diğer yandan da yeraltı sularının bilinçsiz ve orantısız kullanımı gibi faktörler eklenince Tuz Gölü yaklaşık dört kilometre kadar çekildi” dedi.

“KURAKLIKTAN VE AÇLIKTAN ÖLDÜLER”

Bu faktörler sebebi ile göldeki kurumanın flamingoların yaşam alanını olumsuz etkilediğini belirten Tunç, “Flamingo yavruları ile bütün yetişkinler hep birlikte ilgilenir. Bir kreş gibidir. Yavruları arasına alır, kıyıdaki sulak alanda beslenmelerini sağlar. Fakat bu sene doğan yavrular, göl suyu kilometrelerce geriye çekilince kıyıya ulaşamadı ve beslenemedi. Böylece binlerce flamingo yavrusu kuraklıktan ve açlıktan öldü. 3 binden fazla flamingo yavrusu feci şekilde telef oldu” diye konuştu.

Tunç, “Katliam göz göre göre geldi. Başta Çevre Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, valilikler ve belediyelere defalarca uyarıda bulunuldu, önlem alınması istendi. Ama hiçbiri kulak asmadı” dedi. Uyarılara aldırış edilmemesine ve bu duyarsızlığın doğa katliamına neden olmasına tepki gösteren Tunç, “Eserinizle övünün ey insanoğlu! Harcayın tüm doğayı! İnsanlığımdan utandım. Gölü besleyen suları kuruttunuz, flamingolar öldü” ifadelerini kullandı.“SU SEVİYESİ HIZLA AZALIYOR, KURUYOR”

Jeoloji Mühendisi Erhan İçöz, Tuz Gölü’nün kurumasının nedenleri ve çözümün ne olduğunu şu sözler ile anlattı:

*Doğanın bir dengesi var. Siz bu dengeyi gözetmeden suları aşırı kullanırsanız bir süre sonra azalmaya başlar ve gölün besin kaynakları da azalır. Konya Ovası’ndan binlerce izinli, binlerce de kaçak sondaj kuyusu var. O bölgede oluşan obrukların sebebi de, gölün su seviyesinin azalması da yer altı sularının aşırı kullanımı yüzündendir.

ANADOLU’NUN ALLI TURNASI

Flamingo (Phoenicopterus), flamingolar (Phoenicopteriformes) takımının flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasından Phoenicopterus cinsini oluşturan 6 kuş türünün ortak adı. Flamingo, Anadolu’da Allı turna olarak bilinir. Pembe renkli bir su kuşudur.

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü’nü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Tuz Gölü’nün güneyinde Aksaray’ın Eskil ilçesinde kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, bölgeyi adeta “flamingo cenneti”ne dönüştürür.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.