Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, İBB’ye yüklendi: Yaptıkları, tamamladıkları bir tane metro projesi var mı?

Adil Karaismailoğlu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da yaşanan ‘metro simgesi’ tartışmasını değerlendirdi. Karaismailoğlu, ‘U’ simgesinin bakanlığı temsil ettiğini belirterek “Bu metroları kimin yaptığının bilinmesi ve emek hırsızlığı yapılmaması lazım” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün İstanbul’da metro simgesinin değiştiğini açıkladı. Karaismailoğlu, ‘M’ yerine ‘U’ simgesinin kullanılacağını duyurdu.

Aynı gün bu uygulamaya tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, “Hizmeti ayrıştırmak hoş değil” dedi.

Tartışmaya ilişkin olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaismailoğlu, ‘U’ simgesi için “Ulaştırmanın ‘U’su. İsteyen ‘underground’ anlasın, ister ‘UBA’ anlasın. Biz Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptığımız metroların ismini ‘U’ yapıyoruz” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, büyükşehir belediyesinin yaptığı metrolarda da aynı uygulamaya geçilip geçilmeyeceğinin sorulması üzerine “Herkesin yaptığı kendine, onlara biz karışamayız ki” diye konuştu.

‘Karşı tarafta hiçbir iş yapmadan, sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var’“Kafa karışıklığı olmaz mı yabancı birisi için?” şeklindeki soru üzerine Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Niye karışsın. Fark etmez, altında ‘metro’ yazıyor. Biz işin kendisine odaklanalım, İstanbul’da çok büyük işlerimiz var. 7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 103 kilometre metro yapıyoruz. Bunun Türk Lirası olarak karşılığı 60 milyar. Ama karşı tarafta hiçbir iş yapmadan, sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular zaten. Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Ama bunları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Bunu herkesin bilmesi lazım. Hiç kimsenin emek hırsızlığı yapmaması lazım.”

‘Tepki vereceklerine ellerindeki işleri yapsınlar’

Tartışmalardan ziyade yapılan işe odaklanılması gerektiğini dile getiren Ulaştırma Bakanı, İBB’ye de tepki göstererek, “Tepki vereceklerine ellerindeki işleri yapsınlar. Bir an önce ellerindeki metroları bitirsinler. Yaptıkları bir tane metro projesi, tamamladıkları bir tane metro projesi var mı? Onlara baksınlar” ifadesini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver