Yolsuzluk Z kuşağının umurunda mı?

kariyer günleri gençler
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözcü yazarı Toker, yolsuzluklar konusunda yapılan araştırmayı değerlendirdi. Araştırma sonuçlarına göre gençlerin yüzde 88’i yolsuzluk iddialarının oy tercihlerinde etkili olacaklarını söyledi. Yolsuzluklar konusunda kararsız seçmen de hassas. Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Yolsuzluk gençlerin umurunda” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin yolsuzluklar konusunda yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Toker, sonuçların, Türkiye’de yolsuzlukların çoğaldığı kanaatinin arttığına ve yolsuzlukların özellikle gençlerin seçim tercihlerine yansıyacağına işaret ettiğini kaydetti.

GENÇLER İÇİN YOLSUZLUK İDDİALARI ÖNEMLİ

Araştırma sonuçlarında gençlerin tavrını aktaran Çiğdem Toker, şu ifadeleri kullandı:

“Gençlerden başlayalım. Raporda “Z kuşağı etkisi” başlığıyla yer alan bölüme göre; 15-17 yaş aralığında olup henüz hiç oy kullanmamış gençlerin %88’i, 18-32 yaş aralığındaki gençlerin ise %83’ü, oy verecekleri parti hakkında çıkacak olası bir yolsuzluk iddiasının, sandıkta verecekleri karar üzerinde kesinlikle veya kısmen etkili olacağını söylemiş.”

“KARARSIZLAR YOLSUZLUĞA KARŞI EN NET TAVRI SERGİLEYEN SEÇMEN KÜMESİ OLARAK DİKKAT ÇEKİYOR”

Yolsuzlukların seçmen tercihlerine nasıl yansıdığı, 2023’ün seçim yılı olduğu hatırlandığında büyük önem taşıyor. Araştırma sonuçlarına göre toplumun yüzde 79’u, partisi hakkındaki yolsuzluk iddialarının tercihleri üzerinde etkili olacağını ifade ediyor. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin raporundaki değerlendirme şöyle:

“Toplumdaki her 10 kişiden 8’i, bir yolsuzluk iddiasının gelecek seçimdeki oy tercihini kısmen veya kesinlikle etkileyeceğini söylerken bu konudaki en büyük kırılım seçmen davranışlarında yaşanıyor. Kararsızlar yolsuzluğa karşı en net tavrı sergileyen seçmen kümesi olarak dikkat çekiyor. Kararsızların %94’ü oy verdikleri parti hakkındaki yolsuzluk iddiasının, oy tercihlerini ‘kesinlikle’ veya ‘kısmen’ etkileyeceğini söylüyor.”“GÜVEN BUNALIMI”

Vatandaşların son yıllarda yolsuzlukların arttığını düşündüğünü kaydeden Çiğdem Toker, yazısını şöyle sürdürdü:

“Araştırmaya katılanların %74’ü yolsuzluğun son iki yılda arttığını düşünürken yalnızca %16’sı bu yargıya katılmıyor. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin 2016 yılında yaptırdığı araştırmada, yolsuzluğun arttığını düşünenlerin oranı yüzde 55’ti. Bu oranda beş yılda gerçekleşen yüzde 20’ye yakın artış, rapora göre ‘kurumlara yönelik güven bunalımı’ ve ‘olumsuz yöndeki algının ciddi biçimde pekişmesi’ anlamına geliyor.

Cumhur İttifakı seçmenine göre de yolsuzluk araştırmasının kayda değer sonuçlarından biri de iktidara oy veren seçmenler arasında da yolsuzluğun arttığı fikrinin öne çıkması. AKP seçmenin yüzde 44’ü, MHP seçmeninin de yüzde 63’ü, son iki yılda yolsuzlukların arttığı görüşünde.

Yolsuzluğa bakışta muhalefet partileri seçmenlerine göre oluşan ayrışma da dikkat çekici. Araştırmaya katılanlar arasındaki CHP seçmenlerinin yüzde 97’si, İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 91’i, HDP seçmenlerinin yüzde 92’si son iki yılda yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Kararsızların da yüzde 78’i Türkiye’de son iki yılda yolsuzluğun arttığı kanaatinde.”

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.