Yunanistan’dan sığınmacıları Türkiye’de tutma planı

sığınmacı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunanistan, Türkiye’yi güvenli ülke kategorisine alarak buradan gelen üçüncü ülke vatandaşlarının Yunan topraklarından önce burada iltica başvurusunda bulunup uluslararası koruma talep edebileceğini açıkladı. Yunan Göç Bakanı Notis Mitarachi bu kararın kaçakçılara karşı daha sıkı davranması konusunda Türkiye’ye baskı unsuru olacağını söyledi.

Yunan Dışişleri ve Göç bakanlıkları kararın Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali gibi ülkelerden gelen sığınmacılar için geçerli olduğunu duyurdu.

Yapılan ortak açıklamada bu ülkelerden gelenlerin iltica başvurularını inceleme konusunda Türkiye’nin bütün şartları yerine getirebileceğini ve herhangi bir tehlikede olmadıkları belirtildi. Bu yüzden başvurularını Yunanistan yerine Türkiye’de yapabilecekleri vurgulandı.

Bu karara göre Yunanistan, ülkesine gelen sığınmacıları Türkiye’ye geri gönderebilecek. Yunan yetkililer yıl başından bu yana Türkiye’den bin 453 kişiyi geri alması talep edildiğini fakat hiçbirinin kabul edilmediğini açıkladı. BM verilerine göre bu yıl 3 binden fazla kişi botlarla Ege Denizi’ni geçerek Yunanistan’a ulaştı. Bunların yüzde 47’sini Afganlar, yüzde 15’ini Suriyeliler ve yüzde 9’unu Somalililer oluşturdu.

Bu Yazıya Tepki Ver