104 yıllık namaz kılan Türk askerleri fotoğrafı

GALİÇYA-NAMAZ1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BİRİNCİ Dünya Savaşı sırasında 1916-1917 arasında Galiçya cephesinde yaralanan Türk askerlerinin Çekya’nın Valasske Mezirici şehrinde tedavi gördüğü hastanede namaz kılarken çekilen fotoğrafları, 104 yıl sonra şehir müzesinin arşivinde ortaya çıktı. Savaş sırasında hastaneye çevrilen Valasske Mezirici Frantisko Palackeho Lisesi’nin Tarih Öğretmeni Alzbeta Zetkova, “Bu lise yalnızca Türk askerlerinin tedavisi için kullanılırken, 800’e yakın Türk askeri tedavi edilerek memleketlerine geri gönderildi. Maalesef şehit olan 205 asker ise şehrimizin ebedi misafirleridir” dedi.

Gün ışığına çıkan fotoğraflar arasında, Galiçya’da başarı gösteren Türk askerlerinin Avusturya Arşidükü Leopold Salvator tarafından madalya ile ödüllendirildiği anların yer aldıkları da bulunuyor.

 

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na destek vermek için Galiçya cephesine sevk edilen 535 subay ve 32 bin 17 erden oluşan Türk askerlerinden şehit olanlar Hodonin, Pardubice ve Valasske Mezirici’deki şehitliklerde yatıyor.Bu Yazıya Tepki Ver