ABD’de Korona’dan ölenlerin tamamı aşı yaptırmayanlar

abd korona
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmada son dönemde Covid-19’a yakalanarak ölenlerin tamamına yakınının aşı olmayan kişilerden oluştuğu ortaya çıktı.

ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre mayıs ayından bu yana yaklaşık 2 aylık dönemde 853 bin kişinin koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırıldığı, bunlardan sadece 0.1’inin (1200 hasta) aşı yaptıran kişiler olduğu kaydedildi.

Bunun yanı sıra mayıs ayında ABD’de 18 bin kişinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği, bu kişilerden sadece 150’sinin aşılı olduğu ifade edildi. Bu rakam, salgın kaynaklı ölen kişilerin yüzde 0.8’ine tekabül ediyor.

Haziran ayı başında ABD Başkanı Joe Biden’ın Covid-19 salgını konusundaki eski danışmanlarından Andy Slavitt, ülkede virüs nedeniyle ölenlerin yüzde 98-99’unun aşı yaptırmayanlar olduğunu açıklamıştı.

Salgın Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Başkanı Dr. Rochelle Walensky, Covid-19 aşılarının oldukça etkili olduğunu ve virüs sebebiyle gerçekleşen “yaşlı hasta ölümlerinin” tamamının önlenebilir olduğunu açıkladı.

Aşı kampanyası sonrası günlük can kayıpları 10 kat düştü
ABD’de geçtiğimiz ocak ayında Covid-19 kaynaklı günlük can kayıplarının ortalaması 4000-5000 civarındaydı. Ülkede Joe Biden’ın hükümetinin göreve gelmesi sonrası hızlanan aşı kampanyaları sonrası haziran ayına gelindiğinde bu oran 200-300’lere kadar düştü.Yaklaşık 330 milyon nüfusa sahip ABD’de bugüne kadar toplamda 321 milyon doz aşı yapıldı. İki doz aşı olan kişilerin ortalaması ise yüzde 46’yı geçmiş durumda.

ABD’de bugüne kadar yaklaşık 35 milyon kişi koronavirüse yakalanırken, salgın sebebiyle 620 bine yakın kişi hayatını kaybetti. ABD, salgın kaynaklı vaka ve can kaybı bakımından dünya ülkeleri arasında zirvede yer alıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir