AP: Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Mazlum Abdi ile görüştü

RUSYA SGD YPG devriye suriye
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Aleksandr Çayko, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanı Mazlum Abdi ile görüştü. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası kara harekatının ele alındığı görüşme, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirildi.

Associated Press’e (AP) konuşan SDG Sözcüsü Siyamend Ali, görüşmeyi doğruladı ancak detaylar hakkında bilgi sahibi olmadığını dile getirdi. Lübnan merkezli Al Mayadeen ise, Çayko’nun Suriye hükümet güçlerinin Türkiye sınırı boyunca, sınırın 30 kilometre güneyine kadar konuşlandırılmasını önerdiğini aktardı.

WASHINGTON’DAN ‘GÜÇLÜ UYARI’ TALEBİ

Öte yandan, Reuters ajansına açıklamalarda bulunan Abdi, Türkiye’nin olası kara harekatı nedeniyle endişeli olduklarını söyledi. Washington’dan Ankara’ya yönelik daha güçlü ‘bir uyarı’ beklediklerini dile getiren Abdi, hem ABD’den hem de Rusya’dan Türkiye’nin kara harekatına karşı çıktıklarına dair ‘açık’ güvenceler aldıklarını ancak ‘Ankara’yı durdurmak için daha somut bir şey istediklerini’ belirtti.

ERDOĞAN, ’30 KİLOMETREDE KARARLIYIZ’ DEMİŞTİ

Dün, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin sınırlarını 30 kilometrelik koruma kalkanı altına alma kararlılığımız sürüyor. Vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren adımları atarken kimseden izin almadığımız gibi kimseye de hesap vermeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir