Aşı bilmecesine devam

aşı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisi bugün Türkiye’ye ulaştı. Ancak ulaşan aşı ile ilgili sayı bilgisi verilmedi. Bu bilginin verilmemesi aşı randevusunda sorun yaşayan vatandaşları endişelendiriyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında aşı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bütün ülkelerde aşılama çalışmaları başladı. Aradan geçen sürede Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen grupların aşılanma süreci başlarken, aşılama işleminde sıra 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına geldi. Birçok kişi aşı randevularında sorun yaşayarak, aşılarını olamadı. Uzmanlar ise, bir an önce aşılama hızının artırılması gerektiğini vurguluyor.

Akıllarda aynı soru: Ne zaman aşı olurum?

Sağlık Bakanlığı, Sinovac aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı. Açıklamanın devamında, “Halk Sağlığı Aşı ve İlaç Deposu’na nakledilen aşılar kontrollerin ardından hastane ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilerek kullanıma sunulacak” ifadeleri kullanıldı. Yapılan açıklamada, kaç doz aşının geldiği bildirilmedi. Aşılama süreciyle ilgili yapılan açıklamalar herkesin aklına aynı soruyu getiriyor; ne zaman aşı olacağını sorgulayan vatandaşlar, sorularının cevabını merakla bekliyor. Sağlık Bakanlığı ise, 10 Mayıs 2021 tarihi itibariyle toplam aşı yapılan kişi sayısı 25.006.149 olarak açıklamıştı.

Yerli aşımıza ne oldu?

Yerli aşı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürecin başından bu yana yaptığı açıklamalar dikkatlerden kaçmadı. Erdoğan Kasım ayında yerli aşı için 2021 Nisan ayını işaret ederken, Nisan ayının son günü “Eylül-Ekim gibi inşallah aşılarımız üretime geçmiş olacak” demişti.Yerli aşı ile ilgili Erdoğan’ın bugüne kadar yaptığı açıklamalar:

9 AĞUSTOS 2020: Dünya Sağlık Örgütü’nün listesinde yerli aşı geliştiren ülkeler arasında Amerika ve Çin’in ardından üçüncü sırada yer alıyoruz.

5 EYLÜL 2020: Yerli aşı geliştirme çalışmalarında da ileri bir düzeye gelindi.

25 KASIM 2020: Yerli aşıyla ilgili de önemli bir yere gelindiği, en geç nisan ayında Türkiye’nin kendi geliştirdiği aşıyı da uygulama seviyesine getirmiş olmayı planlıyoruz.

12 ARALIK 2020: Aşı çalışmalarında gelinen seviye itibariyle, inşallah, önümüzdeki döneme çok daha umutla bakıyoruz.

14 ARALIK 2020: Yerli aşı üretimiyle ilgili çalışmaları da yakından takip ediyoruz.

12 OCAK 2021: İnsan deneyi aşamasında olan yerli aşılarımızı gerekli onayların ardından inşallah milletimizle birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

27 OCAK 2021: Yerli aşı çalışmalarımızın kullanılabilir seviyeye gelmesi, önümüzü daha kolay görebilmemizi sağlayacaktır.

1 ŞUBAT 2021: Dışarıdan aşı tedarikinin sürdürülebilirliği şüphelidir.

17 ŞUBAT 2021: Hâlihazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız.

15 MART 2021: Dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasındayız.

26 MART 2021: Aşıyı doğrusu bu süreç içerisinde insanımız için en tesirli kaynak olarak görüyoruz.

8 NİSAN 2021: Türkiye olarak hâlihazırda insan deneylerini yaptığımız yerli aşımızı, süreçlerin tamamlanmasını müteakip, ‘kimsenin geride bırakılmaması’ ilkesiyle tüm insanlığın istifadesine sunacağız.

30 NİSAN 2021: Şu anda üniversitelerimiz, bazı ilaç firmalarımız yoğun bir çalışmanın içindeler.

Bu Yazıya Tepki Ver