Bahçeli’den ABD’ye tepki: Ya cahil ya da küstah

Devlet Bahçeli
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. NATO zirvesini değerlendiren Bahçeli’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle;

“Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların estiğini bilmeyen neredeyse kalmamıştır. İki ülke arasında kaygan bir zemin oluşturan kalın buzların çözülmesi samimi dileğimizdir. Biden’ın 6 Haziran 2021 tarihinde Washington Post’a yazdığı makalesinde “Dünya demokrasilerini yeniden toplamayı hedeflediğini” açıklamıştır.

ABD’nin müttefiklerine ve ortaklarına taahhütlerini yenileyeceğini söyleyen Biden’ın Türkiye’yi hangi kategoride değerlendirdiği merak ettiğimiz bir husustur. Biden’ın Türkiye’yi nasıl ve hangi seviyede müttefik olarak gördüğünü de belirsizliğini korumaktadır.

Zirve öncesi Türkiye’yi haksız sözlerle eleştiren ABD Dışişleri Bakanı ya cahil ya da küstahtır. Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını ve S-400 almasının rahatsız edici olduğunu bu şekilde ifade etmesi yüzsüzcedir. Arkamızdan dolanıyorlar müttefiklik edebiyatı yapıyorlar. Türkiye’nin kuyusunu kazıyorlar, sözde Ermeni soykırımı yalanına sarılıyorlar, sonra dönüp ‘NATO’ diyorlar. Teröristlerle iş tutuyorlar stratejik ortaklıktan bahsediyorlar. Darbecileri koruyorlar, bize parmak sallıyorlar. ABD menşeli silahlar teröristlerin elinde kurşun atarken NATO müttefikliği hiç düşünülmüş müdür?

Türkiye NATO misyonlarına samimiyetli uymuştur. NATO’nun güncel tehditlerine uyum konusunda tereddüt yaşamayan ülkemizle hangi vahim sorunlar karşısında dayanışma içine girilmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminde NATO neredeydi? Uzaktan bakınca saf mı gözüküyoruz? İhtiyaç duyduğumuz silahları siz verdiniz mi?

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİCumhurbaşkanımız devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelmiştir. Cumhurbaşkanı ile Biden arasındaki görüşme 45 dakika gerçekleşmiştir. Biden ilk açıklamasında çok iyi bir görüşme yaptıklarına temas etmiş. Sayın Cumhurbaşkanı ikili görüşmede meseleleri yapıcı şekilde ele aldıklarını vurgulamıştır.

Türkiye’nin haklı beklentileri ve milli hassasiyetleri ABD Başkanı’na tüm berraklığı ile aktarılmıştır. Terör örgütleri konusundaki ikircikli tavır müttefikli ülkelere kalıplaşmış şekilde egemenlik kurmuştur. Türkiye’nin terörle mücadelede tek başına bırakılması trajik bir yanlıştır”

Bu Yazıya Tepki Ver