“Büyük depremin habercisi değil”

deprem
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da dün meydana gelen depremin Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olmadığını belirten Ercan, ”Bu bir ana kırık üzerinde olmadığı için daha büyük bir deprem beklemiyoruz. Biz buna depremcik diyoruz. Bu kadar sarsıntı bir taş ocağı patlamasında bile olur” dedi.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbulluların yüreğine su serpti. “İstanbulluların en büyük kaygısı ‘Bunun arkasından daha büyük bir deprem gelecek mi?’ olacak. Hayır, gelmeyecek, bu oldu, bitti” dedi. 3.9’luk sarsıntıyı değerlendiren ve “Kuzey Anadolu kırığı üzerinde değil” diyen Ercan, “İstanbul’u etkileyecek olan deprem büyük ya da küçük, Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olacak.  Bu Anadolu Yakası’nda olmuştur ve karasında olmuştur, denizin içinde de olmamıştır. Bizim deprem beklediğimiz Kuzey Anadolu kırığı da Anadolu Yakası’nın önünden geçmiyor, Avrupa Yakası’nın önünden geçiyor” dedi.

İKİNCİL KIRIK ÜZERİNDE OLUŞTU

Ercan şöyle devam etti: ”Bu ikincil bir kırık üzerinde oluştu. İstanbul’da kırık olmayan hiçbir yer ve deniz içinde de hiçbir yer yok yani. Her yerden kırık geçiyor. Biz jeofizikçilerin bir yere deprem üreten yer dememiz için oranın son 1 milyon yılda yıkıcı bir deprem yapmış olması gerekiyor. Bu depremi ilk defa duyduğumuz zaman ‘bu bir taş ocağı patlaması dahi olabilir’ diye düşündüm. Deprem ‘İstanbul’un içinde büyüklüğü 4’ten daha küçük’ diye düşünmüştüm. Biz buna 4’ten daha küçük olduğu için ‘deprem’ demiyoruz, ‘depremcik’ diyoruz.”

2007’DEN SONRAKİ YAPILAR GÜVENLİDİR

Prof. Dr. Ercan, İstanbul’daki mega yapıların şehrin topografyasına etkisi konusunda ise “Özellikle büyük yapılar için yerden kaldırılan toprağın ağırlığı üstüne binen yapının ağırlığından çok daha fazladır. O nedenle hiçbir çekincesi yok. Kaldı ki biz çok muhteşem bir deprem yönetmeliği çıkardık 2007 yılında. Bu gerçekten dünya çapında en başarılı deprem yönetmeliklerinden bir tanesidir. Önemli olan bunu uygulamak. 2007’de sonra yapılan yapıların hepsi denetleniyor, arada kaçak göçek olabilir ama 2007’den sonra yapılan yapıların hepsi güvenlidir” açıklamasını yaptı. 

Bu Yazıya Tepki Ver