DASK’ın korkutan spotu akla getirdi: Paralar nerede?

dask
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından hazırlanıp, televizyon kanallarında kamu spotu olarak yayımlanan reklam filmi, tartışma yarattı. Deprembilimciler dahi reklama olumsuz yaklaşırken, Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut, “çok geç olmadan DASK’ta toplanan paraların ne olduğunu sormak lazım” dedi

Jülide Ateş, Pelin Çift ve Engin Altan Düzyatan gibi isimler yer aldığı ve “Sayın seyirciler bültenimize flaş bir gelişmeyle devam ediyoruz” anonsuyla ve “son dakika gelişmesi” olarak sunulan kamu spotunda, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde farklı büyüklüklerde deprem olmasına dair beklenti aktarılırken, depremin finansal açıdan da hazır olunması gereken bir gerçek olduğu belirtilerek, “DASK yaptırma” çağrısında bulunuluyor.

Televizyon kanallarında yayımlanmasıyla sosyal medyada da tartışmaları beraberinde getiren reklam filmi, DASK’ın YouTube hesabından da silindi.

Reklam filmiyle ilgili olarak, açıklamalarda bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Ben reklamı görünce şaşırmıştım. Önce reklam olduğunu düşünmedim. Acaba dedim, depremle ilgili bir haber mi veriliyor diye düşündüm. Ben en sonunda, bittiği zaman bunun bir DASK reklamı olduğunu anladım. İnsanları sürekli olarak deprem ile korkutmanın, deprem olmadan öldürmek anlamına geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Jeofizik Mühendisi/Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut ise reklam filmini izlerken korkup, panik yaptığını söyleyi, “Geç olmadan, DASK için ödediğimiz paraların ne kadar olduğunu ve hala var olup olmadığını veya nerede kullanıldığını, depreme hazırlık için deprem öncesinde kullanılıp, kullanılamayacağını soralım” şeklinde konuştu.Bu Yazıya Tepki Ver