EGM’den polis intiharları açıklaması

Emniyet genel müdürlüğü egm polis
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emniyet Genel Müdürlüğü, son dönemde polis intiharlarının arttığı iddialarına ilişkin açıklama yayımladı.

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, son 10 günde 10 polis memurunun intihar ettiğini belirterek, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şeffaf bir şekilde açıklama yapmadığını söylemişti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ‘son dönemde polis intiharlarının arttığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı’ belirtildi.

Tüm personelin her yıl en az bir defa psikolojik değerlendirmeye tabi tutma uygulaması başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Ruh sağlığı ile ilgili takibi ve tedavisi gereken personelimiz desteklenmekte, maaşında ve özlük haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmadan iyileşebilmesi için tüm imkanlar sağlanmaktadır” denildi.

‘Konu üzerinde hassasiyetle duruluyor’

Daha önce de benzer iddiaların gündeme getirildiği ve Genel Müdürlük tarafından konuya ilişkin açıklama yapılarak, bu yönde alınan önlemlerin kamuoyu ile paylaşıldığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Teşkilatımızdaki tüm rehberlik ve psikolojik destek uygulamalarının daha etkin ve kapsamlı takibi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı bünyesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Şube Müdürlüğü kurulmuştur.2020 ve 2021 yıllarında yapılan yoğun alımlarla Teşkilatımızdaki psikolog sayısı arttırılmıştır. Hedefimiz, bin personele en az bir psikolog sayısına ulaşmaktır.

Üniversitelerimizin Psikoloji, Psikiyatri ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden öğretim üyelerinin tavsiyeleri ve danışmanlığıyla 2021 yılı başında “Öğren – Fark Et – Yardım Et Projesi” başlatılmıştır. Bu proje ile personelimizin psikolojik iyilik halini arttırmak, rehberlik ve psikolojik destek uygulamaları hakkında bilinç oluşmasını sağlamak, rehberlik ve psikolojik destek birimlerinde yürütülen hizmetlerin sonuçlarını ölçülebilir hale getirmek, polisimizin aile ve iş yaşantısına, sosyal çevre uyumuna ve ilişkilerine, stresi yönetebilmesine ve iletişim becerilerine pozitif yönde katkı sağlamak amaçlanmıştır.

Teşkilat olarak bu konu üzerinde hassasiyetle durulmakta ve çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.”

Bu Yazıya Tepki Ver