George Floyd’u öldüren Derek Chauvin’e 22,5 yıl ceza

Derek Chauvin
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de George Floyd’u öldürmekten suçlu bulunan eski polis memuru Derek Chauvin, 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ve ceza indirimi nedeniyle Derek Chauvin’in yatacağı süre tepkilere neden oldu.

Yargıç Peter Cahill’in kararını ayakta dinleyen Chauvin’in sakin tavırları dikkati çekti.

1/3 CEZA İNDİRİMİ

Gazeteci Razi Canikligil’in aktardığına göre davanın savcıları sanık Derek Chauvin için 30 yıl ceza istemişti. Derek Chauvin için çok yüksek ceza istedikleri gerekçesiyle savcıların eleştirildiğini belirten Canikligil, davanın görüldüğü Minnesota eyaleti ceza yasalarına göre cezalara 1/3 oranında ceza indirimi uygulandığını ve bu hesapla sanığın aslında 15 yıl ceza aldığını açıkladı.

DEREK CHAUVIN EN FAZLA 15 YIL YATACAK

George Floyd’un katili eski polis Derek Chauvin’in “En fazla” 15 yıl ceza yatacağını söyleyen Razi Canikligil, cezanın az bulunacağı için toplumda tepki doğuracağını belirtti. ABD’de TV programlarındaki ilk yorumlarda cezanın az oluşu nedeniyle tepki gördüğünü ve hayal kırıklığı yarattığını belirten Canikligil, Derek Chauvin’in 3 farklı suçla itham edildiğini ancak ceza yasasına göre ceza aldığı en yüksek suçun süresini yatacağını belirtti.22 SAYFALIK GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANMADI

Mahkeme hakiminin kamuouyu tepkisine göre karar veremeyeceğini ve kanunları uygulamak zorunda olduğunu belirterek kararını savunduğunu belirten Canikliğil, 22 sayfa olduğu belirtilen gerekçeli kararın da açıklanmadığını belirtti.

OLAYIN VE MAHKEMENİN GEÇMİŞİ

Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili görüntüler ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmıştı. Hakkında 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılan Chauvin tutuklanmıştı.

Chauvin, 29 Mayıs 2020’den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’teki hapishaneden 10 Temmuz 2020’de 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Daha sonra çıktığı duruşmada kefaleti kaldırılan Chauvin tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Floyd’un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 eski polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

3 eski polis memurunun, eyalet tarafından yöneltilen cinayet ve adam öldürme eylemine yardım ve yataklık suçlamalarından yargılanmasına ağustos ayında başlanması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver