Google’a sürücüyü çöken köprüye yönlendirme davası

1kapak-002
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl Amerika’da yolculuk esnasında, Google haritalarının yıkılmış bir köprüye yönlendirdiği bir kişi, kaza sonucu yaşamını yitirmişti. Ölümü nedeniyle ailesi Google’a dava açtı. Google sözcüsü, şirketin iddiaları incelediğini söyledi.

Amerikalı Philip Paxson, Kuzey Carolina’nın Hickory kentindeki hasarlı köprünün üzerinden geçmeye çalıştıktan sonra Eylül 2022’de öldü. Kaza sonucu yaşamını yitiren Paxson’ın ailesi şirkete dava açtı. Paxson’ın ailesi, Google’ın köprünün dokuz yıl önce yıkıldığını gösterme konusunda ihmalkar davrandığını iddia ediyor.

İDDİALAR İNCELENİYOR

Google sözcüsü, şirketin iddiaları incelediğini söyledi. Ailenin açtığı davaya göre, iki çocuk babası Paxson, kızının bir arkadaşının evindeki doğum günü partisinden eve dönüyordu ve öldüğü sırada tanımadığı bir mahalledeydi.

Karısı daha önce iki kızını eve bırakmıştı ve o da temizliğe yardım etmek için evde kalmıştı.

ALTERNATİF YOLU TERCİH ETTİAilenin avukatları davayı duyuran bir bildiride, “Yerel yollara aşina olmadığı için Google Haritalar’a güvenerek alternatif yolun kendisini güvenli bir şekilde evine, karısına ve kızlarına yönlendireceğini umuyordu.

Trajik bir şekilde, karanlıkta ve yağmurda arabasını dikkatli bir şekilde sürerken, Google’ın modası geçmiş talimatlarını hiçbir şüphe duymadan takip etti ve çarparak boğuldu” denildi.

ÜÇ YEREL ŞİRKETE DE DAVA

Davaya göre, yerel sakinler, köprünün 2013’te çökmesinin ardından çevrimiçi haritalarını değiştirmeleri için Google ile defalarca temasa geçmişti. Davada ayrıca köprünün bakımını yapma görevi olduğu iddia edilen üç yerel şirkete de dava açılıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver