İmamoğlu, öğrenci indirimini veto etti, AK Partililere seslendi: “Bursları 2 katına çıkarın !”

ekrem imamoğlu fide desteği
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti-MHP grubunun oyları ile kabul edilen öğrencilerin toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık zamdan muaf olması kararını veto etti, “Bursları 2 katına çıkarın. Öğrenci evlerinde elektriği yüzde 40 indirin” diyerek AK Partililere seslendi: “Mazot 6 lirayken, 85 liraya öğrenciye sattığınız kartı 40 liraya indirdik. Mazot 20 lira olmuş. Şu anda öğrenci kartı 109 liraya çıktı. Diyorsunuz ki; ‘78 liraya sat. O zaman sattığın 85 liradan daha ucuza sat.’ Bana popülizmden bahseden arkadaşa diyorum ki; Allah akıl versin. Kendi çocuklarınıza gidin, anlatın bunu; size gülerler.

İBB Meclisi nisan ayı oturumlarında, AK Parti-MHP  grubu tarafından UKOME’de alınan toplu ulaşıma yüzde 40 zammından öğrencilerin muaf olması, aylık öğrenci abonman ücretinin zam farkının İBB tarafından karşılanması teklifinin oya sunulmuştu.

Teklifte, yüzde 40 zamla 78 TL’den 109 TL’ye yükselen aylık öğrenci abonman ücretinin 31 TL’lik zam farkının İBB tarafından karşılanması, öğrencilerden eski tarifede olduğu gibi 78 TL alınması istenmişti.

Öğrenci İstanbulkart’a sahip öğrenciler için 2.67 TL’den 3.74 TL’ye yükseltilen tek geçiş ücretinin eski halinin uygulanmaya devam edilmesi aradaki 1.07’lik farkın İBB tarafından ödenmesi önerilmişti.

Karara AK Parti-MHP grubu “evet”, CHP-İYİ Parti grubu “hayır” oyu kullanmıştı. Karar tartışmalar arasında oyçokluğu ile kabul edilmişti.

MECLİS YENİDEN GÖRÜŞECEKİBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, nisan ayı oturumları sırasında 2021 yılı faaliyet raporunu sunarken meclisten geçen indirim kararı hakkında açıklama yaparak veto edeceğini duyurmuştu.

Bugün İBB Meclisi’nin Saraçhane’deki başkanlık binasında başlayacak mayıs ayı oturmalarının “Başkanlık ek teklifleri” arasında İmamoğlu’nun veto kararı da yer aldı.

Öğrenci indirimi kararı önümüzdeki günlerde mecliste yeniden görüşülerek karara bağlanacak.

“BURSLARI 2 KATINA ÇIKARIN”

İmamoğlu kararı veto edeceğini açıkladığı oturumda şu açıklamayı yapmıştı:

*Öğrenci indirimi yapacağız dedik seçimden önce. Mazot 6 lirayken, 85 liraya öğrenciye sattığınız kartı 40 liraya indirdik. Mazot 20 lira olmuş. Şu anda öğrenci kartı 109 liraya çıktı.

*Son zamla diyorsunuz ki; ‘78 liraya sat. O zaman sattığın 85 liradan daha ucuza sat.’ Bana popülizmden bahseden arkadaşa diyorum ki; Allah akıl versin. Kendi çocuklarınıza gidin, anlatın bunu; size gülerler.

*Deyin ki; ‘Ey evladım. Üniversiteye gidiyorsun. Liseye gidiyorsun. O zaman ortaokula gidiyordun.

*Ben sana o zaman, bu kartı 85 liraya satıyordum. Bu arkadaş var ya bu Ekrem İmamoğlu, bunu 40 lira yaptı. Ya o zaman da mazot 6 liraydı.

*Hatta biz gezmeye gidiyoruz ya, arabamız o zaman 200 liraya doluyordu. Şu anda 600-700 liraya doluyor.

*Bu adam kalkmış, bir de bunun üstüne yüzde 40 zam yapmış, olmuş 109 lira. Biz, onu 78 liraya indireceğiz.’ Sana ne der biliyor musun? ‘Ya baba, anne sen önce git arabana koyduğun mazotun fiyatını indir’ der.

*4 katına çıkartmışsınız bunu, bir de adama gidip, ‘Bunu 78 lira yap’ diyorsunuz. Bütün gençler size güler. Samimiyetsizliğinizi bilir, görür. Evlatlarınıza, çocuklarınıza anlatamazsınız.

*Tabii ki veto edeceğim. Siz hizmet mi yapmak istiyorsunuz? Gençlere yardımcı mı olmak istiyorsunuz? Bursları 2 katına çıkartın. Öğrenci evlerinde elektriği yüzde 40 indirin.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.