İşçiler 1 Mayıs için alanlarda

disk 1 mayıs
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Türkiye’nin birçok ilinde emekçiler alanlara çıktı. İstanbul’da kutlamaların adresi Maltepe miting alanına gitmek için emekçiler meydan dışında toplanmaya başladı. Bu yıl da kutlamalara kapatılan Taksim Meydanı’na çıkmayan isteyen gruplara polis izin vermedi, onlarca kişi gözaltına alındı.

Türkiye’nin bir çok ilinde kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kutlamaların İstanbul’daki adresi ise Maltepe miting alanı oldu. DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Miting alanına gitmek için bir çok noktada toplanan işçiler, halaylar çekerek, müzik eşliğinde oynadı. Saatler 12.00’yi gösterdiğinde ise toplanan gruplar sloganlar atarak, pankartlarla yürüyüşe geçti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanında gruplar arama noktalarından tek tek geçtikten sonra etkinlik alanına girdi.

ALAN GİRİŞİNDE GERGİNLİK

Maltepe miting alanına girmek isteyen LGBTİ+ üyeleri ile polis arasında gerginlik yaşandı. Marmaray ile İdealtepe istasyonunda inen bir grup LGBTİ+ üyesi, kurulan polis kontrol noktasından geçerken çantalarının aranmasına karşı çıktı. Üyeler ile polis arasında uzun süren tartışmaların ardından LGBTİ+ üyelerinin çantalarındaki pankartların kontrol edilmesi üzerine alana giriş yaptı.

 İSTANBUL’DA 22 BİN POLİS GÖREVLENDİRİLDİ İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ile ilgili alınan güvenlik tedbirleri kapsamında;
Etkinliklerin güvenli ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla Beyoğlu, Taksim, Şişlide alınan tedbirler kapsamında ve Maltepe miting alanında toplam 10.196, ilimiz genelinde 1 mayısla ilgili alınan tedbirler kapsamında ise ise 22.171 polis görevlendirilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

TAKSİM’E ÇIKIŞA İZİN VERİLMEDİ

Taksim Meydanı bu yıl da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına kapatıldı. 1 Mayıs nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından saat 06.00’dan itibaren meydana çıkan yollar kapatıldı. Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplara izin verilmedi. Beyoğlu, Beşiktaş ve Mecidiyeköy’den meydana yürümek isteyenlere polis müdahale etti. Onlarca kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL VALİLİĞİ: 164 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği tarafından yapılan 1 Mayıs açıklamasında “Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak; izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 şahıs yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

ANKARA VE İZMİRDE İŞÇİLER ALANA YÜRÜYOR

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutlayan gruplar, Ankara ve İzmir’de de sloganlarla ve alkışlarla meydanlara yürüyor. İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri, Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Ankara’da da Ulaştırma Kavşağı’ndan başlayan yürüyüş, Tandoğan’a doğru devam ediyor. İşçiler, “Alabildiğiniz manda yoğurdu, alamadığımız peynirler sayesindedir” yazılı pankart açtı.

MANİSADAN HAK HUKUK ADALET SESLERİ YÜKSELDİ

1 Mayıs Manisa’da düzenlenen etkinlikte coşkulu bir şekilde kutlandı. Şehzadeler ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Emek, Demokrasi ve Barış Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, çeşitli siyasi partiler, sendikaların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra işçiler katıldı.

“İNSANLAR DEMOKRASİYE, ADALETE VE HUKUKA AÇ”

Platforma adına açıklamada bulunan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan, salgının başlamasıyla birlikte her gün gelen zamlardan dolayı Türkiye’nin bir kaosun içine sürüklendiğini ifade ederek iktidara seslendi.

SES Şube Başkanı Pehlivan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu düzen toplumun işini, aşını, geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. Bu düzenin çarkları, dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizleri ezdikçe eziyor. Bu düzenin çarkları; zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere kurulmuş.

Bu düzenin çarkları sermayeye sömürecek ucuz emek, yağmalanacak doğa, talan edilecek kentler yaratmak üzere dönüyor. Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP-MHP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor. Halk; işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç.”

“HALKLA DALGA GEÇENLER SEFALETİ GÖRMEZDEN GELİYOR”

Şube Başkanı Pehlivan, halkın yoksullukla boğuştuğunu, AK Parti iktidarı ile yandaşlarının itibarlarından tasarruf etmeden yaşadığını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

“Halk yoksulluk içinde yaşamaya çalışırken itibardan tasarruf olmaz diye kendi lüks yaşamlarından taviz vermeyen yöneticiler adeta halkla dalga geçer gibi yaptıkları açıklamalarla ülkede yaşanan sefaleti görmezden gelmeye devam ediyorlar.

İşçisinden memuruna, üretici köylüsünden esnafına bütün bir halk adeta hayatta kalma savaşı veriyor. Tam da Ramazan Bayramının arifesine denk gelen 1 Mayıs günü halk açlığına, yoksulluğuna, sefaletine isyan ederken akaryakıt ürünlerine gelen zamlardan dolayı bırakın memleketlerine gitmeyi, bayram alışverişi bile yapamıyor.

Halkı yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkum eden bu düzen Türkiye’nin sırtında bir yüktür. 20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz.”

HÜKÜMETE SESLENDİ

Konuşmasında Türkiye’deki 85 milyon vatandaşın ‘İnsanca Yaşamak’ çığlığı attığını söyleyen Şube Başkanı Pehlivan açıklamasında son olarak hükümete seslenerek şu cümlelere yer verdi:

“Bu ülkenin kaynaklarını bir avuç sermayedara, patronlara peşkeş çekmekten vazgeçin. Halktan topladığınız vergilerle yandaşların vergi borçlarını silerek yaptırdığınız araç ve hasta garantisi vererek kaynak aktararak servetlerine servet kattığımız bir avuç azınlığa hizmet etmeyi bırakın.

Bu halkın vergilerini ve bu ülkenin kaynaklarını ülkenin gerçek sahibi olan işçiler, köylüler, emekliler, memurlar, kadınlar ve işsizler başta olmak üzere bütün bir halk için kullanın.”

CHP’Lİ ÖZEL İŞÇİLERLE HALAY ÇEKTİ

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar ‘Halk, Hukuk, Adalet’, ‘Zam, Zulüm İşkence İşte AKP’ sloganı atarak tepkilerini dile getirdi. Bir taraftan sloganlar atan katılanlar bir taraftan da seslendirilen 1 Mayıs şarkıları ile hayal çekti. Etkinliğe katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de işçilerle birlikte hayal çekerek katılanlara destek verdi.

ZONGULDAK’TA PANKART GERGİNLİĞİ 

Zonguldak’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde birçok sendika üyesi, İstasyon Caddesi’nde toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı kentte sendika üyeleri, Madenci Anıtı’nın bulunduğu meydana alkış ve sloganlarla yürümeye başladı.

Bu sırada Eğitim-Sen üyeleri, ‘Bu kürsüde İstanbul Sözleşmesi’nin feshine alkış tutan faşist bir kadın var’ pankartı ile Fevkani Köprüsü’nde durarak, arkalarındaki kortejin yürümesine izin vermedi.

Sendika üyeleri, kürsüde programı sunan Gülhan Y.’nin daha önce sosyal medyadan İstanbul Sözleşmesi’nin feshini destekleyen paylaşımına tepki gösterdi. Daha sonra kürsüye yaklaşarak pankartlarını açmak isteyen sendika üyeleri, GMİS üyesi madencilerin engeliyle karşılaştı.

Eğitim-Sen üyeleri ile madenciler arasında kısa süreli arbede çıktı. Sendika yöneticileri ve milletvekillerinin araya girmesi ile taraflar sakinleştirildi. Bazı sendika üyeleri, madencilerin kadınlara karşı aldığı tavrı protesto ederek alanı terk etti.

TUNCELİ’DE 1 MAYIS HALAYLARLA KUTLANDI

Tunceli 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısında merkez Moğultay Mahallesi Sanat Sokağı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, buradan alkış ve sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Kalabalık, polis tarafından tek tek aranarak alana alındı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapıldığı programda da katılımcılar, davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi.

KAYSERİ’DE İŞÇİLER TALEPLERİNİ MEYDANLARA TAŞIDI

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, sendika üyeleri ellerindeki Türk ve sendika bayrakları ile 1 Mayıs’ı kutladı. Sendika üyelerinin çocuklarının da katıldığı program coşkulu bir şekilde yapılırken, şimdiye kadar hayatını kaybeden işçiler içinde Kur’an-ı Kerim okundu.

Ardından açıklamalarda bulunan Hak-İş Kayseri İl Başkanı Serhat Çelik, ” Hak-İş olarak, 1 Mayıs ruhunu en güçlü şekilde yansıtmak için, ekranlarda, dijital platformlarda, illerde ve her yerdeyiz. Salgının etkilerinin devam etmesi nedeniyle emekçi kardeşlerimizle omuz omuza alanlarda olamasak da, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde; emekçilerin hakkı için, daha fazla gelir güvencesi ve adaletin tesis edilmesi için, sosyal ve ekonomik refah için, sorunların çözümü için taleplerimizi Türkiye’de 81 ilde ve dijital platformlarda sunuyoruz” dedi.

Çelik, işçiler için istediklerini sıralayarak, Kayıt dışı istihdam ve ekonomi ile etkin mücadele edilmesini istiyoruz. İşsizlik oranlarının düşürülmesini, genç, kadın ve engelli bireylere yönelik istihdam fırsatlarının oluşturulmasını istiyoruz. Ülkemiz çalışma hayatının ihtiyaçlarına uygun şekilde istihdam seferberliği oluşturulmasını talep ediyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalara yönelik tedbirler alınmasını ve emekçilerin enflasyona karşı korunmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BALIKESİR’DE 1 MAYIS COŞKUSU

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 1 Mayıs İşçi Bayramı, coşkulu bir şekilde kutlandı.
Resmi tatil olarak ilan edilen 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle, ilçede gerçekleştirilen kutlamalarda işçilerden oluşan gruplar, İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) iskelesi önünde toplanarak, atılan sloganlar ile Cumhuriyet Caddesi üzerinden yürüyüş gerçekleşti.

Saat 11. 00’de başlayan yürüyüşte, geniş güvenlik önlemleri altında Cumhuriyet Meydanı’na sloganlar eşliğinde ve ellerindeki pankartlar eşiğinde yürüdüler. Grupların meydandaki yerlerini almalarından sonra, saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Bandırma Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı yaptı.

Konuşmaların ardından toplanan işçiler, söylenen türküler eşliğinde halay çektikten sonra olaysız bir şekilde dağıldılar. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bandırma Belediye Başkanı Av Tolga Tosun, bazı siyasi parti ve sendika başkanları, bazı sivil toplum örgütlerini temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

DİDİM’DE 2 YIL SONRA İLK 1 MAYIS KUTLAMASI

Didim’de 1 Mayıs İşçi Bayramı aralarında Siyasi parti, sendika ve Sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 1 Mayıs Platformu tarafından kutlandı. Didim Belediyesi önünden başlayan kutlamalara Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Başkan yardımcıları Yusuf Deveci ve Öznur Gündoğdu, CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Didim Cem evi Dernek Başkanı Hüseyin İlhan, CHP’li bazı belediye meclis üyeleri, Siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları ile sendikalar katıldı. Saat 11. 00’de Belediye önünden toplanan gruplar Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk bulvarı üzerinden yürüyüş gerçekleştirdi. Emniyet güçlerinin tedbir aldığı yürüyüş pandemi sonrasına ilk kez maskesiz ve önlemsiz olarak gerçekleştirildi.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.