Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avukatı Celal Çelik’in “cumhurbaşkanına hakaret” davası ertelendi

Avukat Celal Çelik
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Savcı, çelik hakkında 4 yıla kadar hapis talep etmişti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan dava, mahkeme başkanının mazeretli olması nedeniyle 1 Haziran 2023 tarihine ertelendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı manevi tazminat davasında Kılıçdaroğlu’nun vekili sıfatıyla sunduğu yanıt dilekçesinde, “Müvekkilim ve Genel Başkan’ım Kemal Kılıçdaroğlu’nun yolsuzluk eleştirileri doğrudur. Sıfırlama tapeleri gerçektir. Bunları ispatlayacağız” dediği için hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” ve “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde açılan davaya bugün devam edildi.

Duruşmaya, Celal Çelik ile avukatları katıldı. Duruşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da avukatı hazır bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da duruşmaya izleyici olarak katıldı.

“Mahkeme başkanı mazeretli olduğu için karar açıklanmayacak”

Mahkeme başkanı, çocuğu doğduğu için mazeret sunarak duruşmaya katılmadı. Yerine, üye hakimlerden biri vekil olarak heyete başkanlık yaptı. Heyet, mahkemenin asıl başkanının mazeretli olması nedeniyle kararın açıklanmayacağını belirtti.

Çelik, gelecek duruşma savunma yapacak

Esas hakkındaki savunması sorulan Celal Çelik, gelecek duruşmada savunma yapacağını belitti. Çelik’in avukatları da savunma yapmak için süre talebinde bulundu.Cumhurbaşkanı’nın avukatı, cezalandırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı’nın avukatı ise “Biz, mütalaaya katılmakla birlikte sanığın cumhurbaşkanına hakaret suçunun yanı sıra görevi kötüye kullanmak suçundan da cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Duruşma 1 Haziran’a ertelendi

Duruşma, Celal Çelik ile avukatlarının savunmalarını hazırlamaları için 1 Haziran 2023 tarihine ertelendi.

Savcı, çelik hakkında 4 yıla kadar hapis talep etmişti

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Celal Çelik’in sunduğu cevap dilekçesinde Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğini iddia ederek, Çelik’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Savcı, Celal Çelik’in suçlandığı ‘görevi kötüye kullanma’ iddiası hakkında ise yasal unsurların oluşmadığı gerekçesiyle beraat verilmesini istemişti.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir