Kılıçdaroğlu: “Suriyeli kardeşlerimizi 2 yıl içinde göndereceğiz”

kılıcdaroglu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay EXPO 2021 Ankara Lansmanı’nda konuştu. Hatay’daki Suriyeli nüfusuna değinen Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları dikkat çekti.

Hatay’ın coğrafik öneminden söz eden ve Suriyelilerin Hatay’a büyük maliyetler çıkardığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’da 900 bin Suriyeli olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Şöyle bir sözümüz var. En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz. Hatay eski görkemli günlerine yeniden kavuşacak.” dedi.

“EN GEÇ İKİ YIL İÇİNDE SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ DAVULLA, ZURNAYLA ÜLKELERİNE YOLCU EDECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu sözleri kaydetti:“Tarih konusunda Hatay’ın bir kadim kent olduğunu sadece Türkiye için değil dünya tarihi açısından da önemli bir kent olduğunu biliyoruz. İnançların ve kültürlerin bir anlamda merkezi Hatay. Sayın Başkan, 900 bin Suriyeliye de ayrıca baktıklarını ifade etti. Suriye’de yaşanan dramın, Hatay’a büyük maliyetler çıkardığını da ifade etti. Şöyle bir sözümüz var; en geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz.

“ELBETTE Kİ ONLAR GİDECEKLER”

Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz. Elbette ki onlar gidecekler, kendi topraklarında üretmek isteyeceklerdir, can ve mal güvenliklerinin oluşturulmasını isteyeceklerdir. Bunun alt yapısını oluşturacağız. Göreceksiniz, Hatay eski görkemli günlerine yeniden kavuşacak. İhracat merkezi aynı zamanda. Olağanüstü bir ovası var. Güzel nehri, tarihi coğrafyası…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le İmparatorluğun saray arasındaki uyuşmazlık ilk olarak İskenderun konusunda çıkmıştır. İngiliz askerleri sarayın izniyle İskenderun’dan Orta Doğu’ya geçeceklerdir. Gazi Mustafa Kemal, o dönem Suriye’de görevlidir. Gazi bunu kabul etmez ve sarayı uyarır. Saraydan tekrar bir talimat gelmiştir ‘İzin vereceksiniz’ diye. Atatürk bu talimata uymamıştır. Dolayısıyla Hatay’ın böyle bir özelliği daha var. Hatay’ın korunması çok eskilerde…

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında güzel cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Zaten demokrasi ile taçlandıracak olanlar da Millet İttifakı’nın temel aktörleridir.”

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.