Lübnan sokakları yeniden ısınıyor

lubnan-sokak-olay
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lübnanlılar ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının kötüleşmesini ve doların karaborsada rekor seviyeye çıkmasını birçok şehirde protesto etti. Başkent Beyrut’ta toplanan göstericiler, lastikleri ateşe vererek bazı yolları trafiğe kapattı.

übnanlılar ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının kötüleşmesini ve doların karaborsada rekor seviyeye çıkmasını birçok şehirde protesto etti.

Başkent Beyrut’ta Merkez Bankası yakınlarındaki Hamra Caddesi’nde toplanan bir grup vatandaş, giderek derinleşen ekonomik krize ve hayat pahalılığına çözüm bulunması talebiyle yürüyüşe geçti.

Göstericiler, yeni hükümeti kurma konusunda aylardır mutabakat sağlayamayan siyasi güçler aleyhinde sloganlar attı.

Başkentin yanı sıra kuzeydeki Trablusşam ve güneydeki Sayda kentlerinde yolları bir süre trafiğe kapatan eylemciler de yerel para biriminin rekor seviyede değer kaybetmesi ve tüketim ürünlerine gelen aşırı zamlardan şikayet ederek araçların geçişlerini engelledi.

Yeni hükümet kurma konusunda yaklaşık bir yıldır anlaşamayan siyasi gruplara da tepki gösteren eylemciler, elektrik, su, ilaç ve akaryakıt gibi temel ihtiyaçlardan bile mahrum kaldıklarını dillendirdiler.Bu Yazıya Tepki Ver