Suriye’de sınırlı seçim

suriye
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esad rejiminin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Suriyeliler, Devlet Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmak üzere sandık başına gidiyor.

Suriye’de iç savaş ve siyasi problemler 2011 yılından bu yana devam ederken, ülkenin yeni devlet başkanını seçmek için Fransa, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Suriyeliler, büyükelçiliklerde 20 Mayıs’ta oy kullanmıştı. Bugün ise Suriye’nin başkenti Şam dahil olmak üzere Esad rejiminin kontrolündeki bölgelerde halk, devlet başkanını belirlemek için sandık başına gitti.

Oy verme işlemi için Esad rejimin kontrolündeki bölgelerde seçim sandıkları kurulurken, diğer bölgelerde seçim boykot edildi. Seçimlerde, Beşar Esad, 67 yaşındaki Suriyeli Avukat Mahmud Merhi, 2012-2016 yıllar arasında eski milletvekili olarak görev yapan Abdullah Salloum yarışıyor. Seçimden 2 gün önce Suriye Kabileler ve Aşiretler Meclisi (SKAM) Azez’e bağlı Havar Kilis köyünde düzenlediği toplantıda, Esad rejiminin seçimini “gayrı meşru” olarak nitelendirmiş ve reddetmişti. Öte yandan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya Dışişleri Bakanları, önceki gün yayınladıkları ortak açıklamada, seçimlerin “özgür ve adil” olmayacağını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver