Tasarruf şovun altından alicengiz oyunu çıktı

kocaeli büyükşehir belediye araçlar otopark
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göreve geldiğinde, tasarruf gerekçesiyle 50 aracı iade eden, maddi sıkıntı nedeniyle belediyeye ait araç ve iş makinelerini de satışa çıkararak 2019 yılından bu yana 11 araç satan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sayıştay’ın radarına girdi. Sayıştay raporunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bazı ihalelerin karşılığında araç temin ettiği belirtildi. Sayıştay’ın 2020 denetim raporunda şu ifadelere yer verildi: “2020 yılında ihale edilen veya devam eden yapım işlerinde her iş için 1-2 veya 3 araç temininin ihale kapsamına dahil edildiği görülmüştür.”

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Sayıştay denetimine ayrıca, İzmit’te tarihi Pembe Köşk’ün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla 20 yıllığına Ensar Vakfına tahsis edilmesi ve benzeri diğer tahsisler de takıldı. Rapora göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla ortak hizmet projeleri kapsamında, belediyeye ait taşınmazların bazı derneklere ücretsiz olarak tahsis edildiği saptandı.

TAHSİSİN İPTALİ İSTENDİ

Sayıştay, “Belediye taşınmazlarının vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının kullanımı için yapılan tahsislerin 2020 yılında devam ettiği görülmüştür. Tahsisin iptali gerekir” dedi. Raporda, bu araçların yapı denetim haricindeki birimlerce kullanıldığı ve nerelerde kullanıldığının takibinin de yapılmadığı belirtildi.

TASARRUF GEREKÇESİYLE ARAÇ İADE ETMİŞ, MADDİ SIKINTI NEDENİYLE ARAÇ SATMIŞTI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın göreve geldiğinde tasarruf gerekçesiyle 50 aracı iade etmiş, olay gazetelere “AKP’li başkandan tasarruf harekatı: Kiralık araçları iade etti” olarak geçmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ayrıca maddi sıkıntı nedeniyle belediyeye ait araç ve iş makinelerini de satışa çıkarmıştı. 2019 yılından bu yana 11 araç satılmıştı.Bu Yazıya Tepki Ver