Türkiye’ye ihtiyacımız var

Merkel
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB liderler zirvesi öncesi Macron ile bir araya gelen Merkel, “Türkiye ile görüş ayrılıklarına rağmen birbirimize ihtiyacımız da var” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 24-25 Haziran’daki AB liderler zirvesine hazırlık amacıyla Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Merkel, Türkiye ile ilgili “Bir yandan görüş ayrılıkları mevcut, diğer yandan ise bazı meseleleri birlikte şekillendirmek istiyorsak, birbirimize ihtiyacımız da var. Bunlar göç meselesi, Libya’nın geleceği meselesi, Suriye’nin geleceği meselesi” dedi.

Macron da “Türkiye ve Rusya hakkında söylenen her şeye katılıyorum” derken, Türkiye ile olan ilişkilerde AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin tutumlarının yanı sıra AB’nin Doğu Akdeniz’deki, Libya’daki ve Kafkasya’daki stratejik tutumunun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Gazımızdan rahatsızlar

AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunarak Türkiye’ye aşamalı yaptırım karara almış, ancak ek yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını ise haziran ayındaki zirveye ertelemişti. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması ve Ankara’nın muhaliflere baskıcı tutumu da AB’ye rahatsızlık veriyor.Bu Yazıya Tepki Ver