YKS’de neler oldu? Habertürk’te Katar skandalı, kapıda aç aç tezahüratları

yks
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün, milyonlarca öğrenci Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi. Sınav yapılan olukklarda ilgin görüntüler yaşandı. Konya’da YKS’ye girmek için gelen son saniyelerde kapı kapanınca fakülte dışında kalan aday, velilerin görevlilere ‘aç, aç’ diye tezahürat yapmasıyla içeri alındı.

HABERTÜRK’TE KATAR SKANDALI

Habertürk, sınavın ardından, okullarda çocuklarını bekleyen velilerle röportaj gerçekleşti. Canlı yayınlanan röportajlarda bir veli, Katarlı öğrencilere tanına ayrıcalığa değinmek istedi. Velinin “Katar” dediği anda muhabir mikrofonu çekti. Muhabirin mikrofonu çektiği anda, etrafta bulunanlar gülmeye başladı.

“KAPIYI ERKEN KAPATTINIZ”

Antalya’da 75’inci Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde saatler 10.00’u gösterdiğinde sınav merkezi sorumlusu gelerek kapı önünde son uyarıyı yaptı. Gelen olmayınca okulun demir kapısı kalın zincirle kapatılarak asma kilit asıldı. Kapının kilitlenmesinden 3 dakika sonra gelen iki öğrenci sınav salonuna girmek istedi. Görevli kapıyı açmayınca kapı önünde bekleyen vatandaşlar görevliyle tartıştı. İsmi öğrenilemeyen bir vatandaş “Memur Bey, kapıyı erkenden kapattınız. 1 dakikadan bir şey olmaz. Çocukların psikolojilerini bozuyorsunuz” dedi. Tüm ikna çabalarına rağmen kapı açılmayınca, iki aday trafiğin çok yoğun olduğunu ve bu nedenle geç kaldıklarını söyledi. Sınav salonunda görevli polis memurunun kapının açılmasının mümkün olmadığını söylemesi ve kuralları hatırlatmasının ardından tartışma sona erdi.

“POLİSLERİN HATASI”Akdeniz Üniversitesi’nde de YKS’nin ilk oturumuna öğrenciler üstleri aranarak içeri alındı. Sınava geç kalan bir genç kız, içeri alınmadığı içi polislere tepki gösterdi. Polislerin yanlış yönlendirdiğini iddia edip bu nedenle geç kaldığını öne süren genç kız, “Polislerin hatası beni orada yarım saat beklettiler. İçeri almıyorlar böyle bir şey olamaz. Sınava 10 dakika var. Ben çalışıyorum birkaç gün önceden gelme şansım yoktu” dedi.

“1 SENE BOŞA GİTTİ”

Sınava geç kalan başka bir öğrenci ise “Sınav saatine 10.15 diyor, daha var. 1 sene boşa gitti işte” diye konuştu.

Çevrede çocuklarını sınava bırakan aileler ise sınava geç kalanların içeriye girmesi için polisleri ikna etmeye çalıştı. Polisler ise yönetmelik gereği saat 10.00’da kapıların kapandığını, sınava giriş belgelerinde de bunun belirtildiğini aktardı ve sınav kapısından kişileri uzaklaştırdı.

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sınav sonrası yaptığı açıklamada, “2021-YKS’nin ilk aşaması olan TYT oturumu tüm sınav merkezlerimizde başarıyla tamamlanmıştır. Bu oturumda görev alan tüm görevlilerimize teşekkür ederim” dedi.

Sınav öncesi ÖSYM tarafından paylaşılan YKS genelgesine göre sınav girecek olan öğrenciler ve refakatçileri için ulaşım ücretsiz olacak. TYT oturumuna girerken adayların yanlarında bulundurması gereken YKS giriş yerleri belgesi, ais.osym.gov.tr üzerinden indirebiliyor.

27 Haziran tarihinde ise AYT ve YDT oturumları gerçekleştirilecek.

YKS SINAVI KAÇ SAAT VE KAÇ GÜN SÜRECEK?

TYT , 26 Haziran’da yapılacak. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

AYT, 27 Haziran’da yapılacak. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

YDT, 27 Haziran’da yapılacak. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek

Bu Yazıya Tepki Ver