Batı Şeria’da yine yerleşimci gerginliği

Filistin çocuk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimi karşıtı gösterilere müdahalesinde 73 Filistinli yaralandı, çok sayıda kişi de atılan gazdan etkilendi.

Filistinliler, Nablus’a bağlı Beyta ile Kalkiliya kentine bağlı Kefr Kaddum beldesi başta olmak üzere Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteri düzenledi.

Kefr Kaddum’da, 2 kişi gerçek, 2’si gazeteci 4 kişi de plastik mermiyle yaralandı, onlarca kişi İsrail güçlerinin attığı gazdan etkilendi.

Nablus’un güneyindeki Yitzhar yerleşim birimi yakınlarında da bir genç açılan ateş sonucu yaralandı.

Filistin haber ajansı WAFA, İsrail güçlerinin, Nablus’un güneyindeki Aynebus köyü sakinlerinden Muhammed Kemal Arande isimli gence ateş açtığı sonra da gözaltına aldığı bilgisini paylaştı.

El-Halil’e bağlı Mesafir Yatta ile Ramallah’ın batısındaki Nalin köyündeki gösterilerde de çok sayıda Filistinlinin gazdan etkilendiği belirtildi.Filistin Kızılayından yapılan açıklamaya göre, bugünkü gösterilerde 1’i ağır olmak üzere 4 Filistinli gerçek mermiyle, 69’u plastik mermiyle yaralandı, 335 Filistinli ise gaz bombasından etkilendi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin, 2 ambulansa plastik ve gerçek mermilerle ateş açtığı, araçların ön camlarının kırıldığı ve kaportalarında hasar oluştuğu ifade edildi.

Bu Yazıya Tepki Ver