Davutoğlu’ndan, “kırsalda yaşayan depremzedelere havadan gıda ikmali” önerisi

ahmet davutoğlu saraçhane
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Önce droneler gönderilsin, durum tespit edilsin, arkasından helikopterlerle sürekli bir gıda ikmali yapılarak köylerdeki bu ihtiyaçlar giderilsin”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve kara yoluyla ulaşımın mümkün olmadığı kırsal bölgelere havadan gıda ikmali yapılmasını önerdi.

Davutoğlu, partisinin genel merkez binasında oluşturulan Afet Kriz Masası’nda, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlere ilişkin yaptığı basın toplantısında, sözlerine, “Böyle günlerde siyaset yapılmaz” diyerek başladı.

“Partimizde 24 saat çalışan bir kriz merkezi oluşturduk”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek desteğini ve taziyelerini ilettiğini belirten Davutoğlu, “Gün birlik günüdür, ancak var olan realiteyi de görmek, o realiteden hareketle çözüm bulmak hepimizin görevi. Bu bakımdan alandan gelen çalışmaları değerlendirmek üzere partimizde 24 saat çalışan bir kriz merkezi oluşturduk” dedi.

Depremin sanayinin geliştiği bir bölgeyi etkilediğine işaret eden Davutoğlu, “Bütün iş makineleri, jeneratörler, bütün kırıcılar, kaldırıcılar seferber edilmeli. Kamunun ve özel sektörün hiçbir iş makinesi şu anda atıl durmamalı” ifadesini kullandı.Davutoğlu, depremden etkilenen bölgedeki kırsal kesimlerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Buralara ulaşmak kara yoluyla mümkün değilse önce dronelerle havadan durum tespiti yapılmalı. Helikopterlerle gerekirse noktasal kurtarma timleri kırsal bölgelere, köylere indirilmeli” diye konuştu.

Bölgede sahra hastanelerinin kurulması, İskenderun ve Mersin arasında sürekli bir taşıma işleminin yapılması gerektiğini dile getiren Davutoğlu, enkazdan çıkarılanların hastanelere ulaşımı konusunda koruyucu tedbirler alınmasının ve cenazelerin süratle defninin sağlanmasının önemine işaret etti.

Sivil toplum örgütleriyle daha yakın işbirliği önerisi

Davutoğlu, bölge insanının gıda konusunda da ihtiyaçlarının bulunduğunu, özellikle de su ve ekmek ihtiyacının karşılanması gerektiğini dile getirdi.

AFAD’ın koordinesinde sivil toplum örgütleriyle daha yakın işbirliği yapılmasını, Türk Kızılayı’nın daha etkin olmasını, soğuğa dayanıklı çadırların kurulmasını öneren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle kırsal kesimde hava ulaşımı kullanılarak, helikopterlerle gıda takviyesinin köylere yapılması lazım. Drone teknolojisindeki başarımız dolayısıyla hepimiz gurur duyuyoruz. Önce droneler gönderilsin, durum tespit edilsin, arkasından helikopterlerle sürekli bir gıda ikmali yapılarak köylerdeki bu ihtiyaçlar giderilsin.”

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir