İsmail Saymaz: “Erdoğan, kadınlardan ve Kürtlerden özür dilemeli”

recep tayyip erdoğan mehmet ali çelebi 1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın rozet taktığı Mehmet Ali Çelebi ile eşine verdiği “çocuk” talimatına ilişkin olarak, “Erdoğan, kadınlardan ve Kürtlerden özür dilemeli” yorumunu yaptı.

Saymaz, bugünkü yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

“Erdoğan, Mehmet Ali Çelebi’ye rozeti takarken utanç verici bir diyalog kayıtlara geçti. Çelebi’nin yanında eşi Kezban Merey Çelebi de vardı. Erdoğan, kaç çocukları olduğunu sordu. Çelebi, ‘Bir’ dedi ve eşinin doktora kariyeri yaptığını söyledi. Erdoğan, ‘Bu işin kariyeri çocuk doğurmaktır’ diye yanıt verdi.

Erdoğan’a göre kadınların öncelikli görevi; evlenmek, anne olmak ve çocuk doğurmak. Kadınların iş hayatında, bürokraside, siyasette ve bilim dünyasında yer alması, annelikten sonra gelmeli. Sanat dünyası ve edebiyatta yer almasalar da olur. Mümkünse hiç olmasınlar!

Dikkat ederseniz Erdoğan, baba olmadıkları takdirde erkekleri yarım insan olarak değerlendirmiyor. Erkeklerin babalık görevi, sosyal hayatta yer almalarına engel değil diye düşünüyor.

Bu görüşün iki parmak ötesinde Taliban var. Taliban, Afganistan’da kız çocuklarına okulu ve kadınlara iş hayatını kapattı. Taliban için de ‘Bu işin kariyeri çocuk doğurmak.’ Erdoğan, diyaloğun devamında ‘PKK’nın 5-10-15 tane çocuğu var’ diyor. PKK’da değil çoluk çocuk sahibi olmak, evlenmek bile yasak! Aşık olmak suç! Duygusal ilişkinin bedeli kurşuna dizilmek olabilir.Çoluk çocuğa karışan tek bir PKK’lı var, o da TRT’nin ekrana çıkardığı Osman Öcalan. O da örgütten ayrıldıktan sonra evlendi. PKK, aşka bile karşı olduğuna göre Erdoğan, HDP’lileri PKK’lı gördüğünü ortaya koyuyor.

Ancak kimi Kürtler Erdoğan’ın bu sözlerinden incindi. Haksız sayılmazlar. Çünkü 1996’da bir Milli Güvenlik Kurulu raporunda Kürtlerin nüfus artış hızı ‘endişe kaynağı’ olarak gösterilmişti. Erdoğan, MGK’nın ırkçı ve bölücü raporunu dillendiriyor. Ancak bu tutum, devletin Kürtleri PKK’ldan ayrı tutan yaklaşımından farklılaşıyor. Erdoğan ya çoluk çocuk sahibi PKK’lıları açıklamalı ya da Kürtlerden özür dilemeli.” 

Bu Yazıya Tepki Ver